Dlaczego stres może wywoływać zaparcia?

Zdrowy umysł, to zdrowsze ciało. Nasz układ trawienny jest wrażliwy na stres. Bez względu na to czy walczysz ze stresem, starasz się dotrzymać terminów, czy przechodzisz przez trudny okres w życiu prywatnym, to może mieć ogromny wpływ na pracę Twojego układu trawiennego [3].

Czytaj dalej

Jak uniknąć zaparć w czasie podróży?

Zaparcie może się nam przydarzyć, kiedy zmieniamy naszą codzienną rutynę. Przykładowo podróż może wprowadzić małe zamieszanie i zmienić perystaltykę jelit [2]. Przystosowywanie się do nowego rytmu, nowego jedzenia i nowego otoczenia może rozchwiać Twój rytm trawienny i wywołać zaparcie.

Czytaj dalej

Zaparcia w czasie ciąży – powszechne zjawisko

W czasie ciąży hormony wpływają na pojawienie się lub nasilenie zmian w organizmie. Ciężarne kobiety często cierpią z powodu utrudnionych i rzadkich wypróżnień, twardych i suchych stolców, bólu brzucha i ogólnego dyskomfortu. Chociaż w większości przypadków nie jest to niebezpieczne, objawami zaparcia powinno się odpowiednio zająć [6], [7].

Czytaj dalej

W jaki sposób starzenie się organizmu przyczynia się do zaparć?

Kiedy się starzejemy, mięśnie jelit w przewodzie pokarmowym potrzebują nieco więcej czasu, żeby przemieścić trawione jedzenie i następnie stolec przez całe jelita. Zaparcie jest często zgłaszanym objawem jelitowym u osób starszych, mającym znaczny wpływ na jakość życia [4].

Zwróć uwagę na to, w jaki sposób wiek może zmienić funkcjonowanie Twojego ciała i jak się do tego przystosować, żeby czuć się lepiej. 

Czytaj dalej

Jakie codzienne przyzwyczajenia mogą sprzyjać występowaniu zaparć?

Nasze codzienne przyzwyczajenia mają duży wpływ na funkcjonowanie całego ciała i na pracę układu trawiennego. Ich skutkiem mogą być zaparcia. Drobiazgi mogą mieć tutaj duże znaczenie. Wprowadzenie prostych zmian w codziennych przyzwyczajeniach może być dla większości ludzi pierwszym krokiem do zmniejszenia nasilenia zaparć [1], [2]. 

Czytaj dalej