Dlaczego stres może wywoływać zaparcia?

Zdrowy umysł, to zdrowsze ciało. Nasz układ trawienny jest wrażliwy na stres. Bez względu na to czy walczysz ze stresem, starasz się dotrzymać terminów, czy przechodzisz przez trudny okres w życiu prywatnym, to może mieć ogromny wpływ na pracę Twojego układu trawiennego [3].

Jak uniknąć zaparć w czasie podróży?

Zaparcie może się nam przydarzyć, kiedy zmieniamy naszą codzienną rutynę. Przykładowo podróż może wprowadzić małe zamieszanie i zmienić perystaltykę jelit [2]. Przystosowywanie się do nowego rytmu, nowego jedzenia i nowego otoczenia może rozchwiać Twój rytm trawienny i wywołać zaparcie.

Zaparcia w czasie ciąży – powszechne zjawisko

W czasie ciąży hormony wpływają na pojawienie się lub nasilenie zmian w organizmie. Ciężarne kobiety często cierpią z powodu utrudnionych i rzadkich wypróżnień, twardych i suchych stolców, bólu brzucha i ogólnego dyskomfortu. Chociaż w większości przypadków nie jest to niebezpieczne, objawami zaparcia powinno się odpowiednio zająć [6], [7].

W jaki sposób starzenie się organizmu przyczynia się do zaparć?

Kiedy się starzejemy, mięśnie jelit w przewodzie pokarmowym potrzebują nieco więcej czasu, żeby przemieścić trawione jedzenie i następnie stolec przez całe jelita. Zaparcie jest często zgłaszanym objawem jelitowym u osób starszych, mającym znaczny wpływ na jakość życia [4].

Zwróć uwagę na to, w jaki sposób wiek może zmienić funkcjonowanie Twojego ciała i jak się do tego przystosować, żeby czuć się lepiej. 

Jakie codzienne przyzwyczajenia mogą sprzyjać występowaniu zaparć?

Nasze codzienne przyzwyczajenia mają duży wpływ na funkcjonowanie całego ciała i na pracę układu trawiennego. Ich skutkiem mogą być zaparcia. Drobiazgi mogą mieć tutaj duże znaczenie. Wprowadzenie prostych zmian w codziennych przyzwyczajeniach może być dla większości ludzi pierwszym krokiem do zmniejszenia nasilenia zaparć [1], [2]. 

  1. Mindsethealth - Anxiety and Constipation - Can Stress Cause Constipation? 2019 https://www.mindsethealth.com/matter/anxiety-and-constipation

  2. U.S. Department of Health and Human Services National Institutes of Health (NIH) – National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases (NIDDK). Constipation. 2018 https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/constipation/eating-diet-nutrition

  3. Soares RL. Irritable bowel syndrome: a clinical review. World J Gastroenterol. 2014 Sep 14;20(34):12144-60. http://dx.doi.org/10.3748/wjg.v20.i34.12144

  4. De Giorgio R, Ruggeri E, Stanghellini V, Eusebi LH, Bazzoli F, Chiarioni G. Chronic constipation in the elderly: a primer for the gastroenterologist. BMC Gastroenterol. 2015 Oct 14;15:130.

  5. American Pregnancy Association. Constipation in Pregnancy. 2020. https://americanpregnancy.org/healthy-pregnancy/pregnancy-health-wellness/constipation-during-pregnancy-964/

  6. Harms RW. Mayo Clinic guide to a healthy pregnancy. 2011. Mayo Foundation for medical education and research.