Zaparcia w podeszłym wieku: przyczyny, objawy, zapobieganie, ulga

  2 minuty

Temat

  • Wiek

Gdy przybywa nam lat, nasze ciała przechodzą przez wiele różnych etapów i czasami możemy doświadczać różnych dolegliwości brzucha.

Zaparcia są często zgłaszanymi objawami jelitowymi u osób starszych i mogą mieć znaczny wpływ na jakość życia1. Zrozumienie tego, co dzieje się z Twoim ciałem jest pierwszym krokiem do poprawy samopoczucia .

Co się zmienia w Twoim organizmie, kiedy przybywa Ci lat?

Kiedy się starzejesz, organizm wysyła Ci nowe sygnały. Zaparcia nasilają się wraz z wiekiem, szczególnie po 65. roku życia2.

Przyczyna zaparć u pacjentów w podeszłym wieku jest często wieloczynnikowa i może obejmować brak aktywności, niewłaściwą dietę, depresję i dezorientację, niektóre leki oraz zaburzenia wpływające na układ nerwowy jelit, odpowiedzialny za stymulację ich mięśni.

A to właśnie mięśnie jelit odpowiedzialne są za ruchy powodujące przesuwanie pokarmu przez układ pokarmowy1,3,4.

Twoje ciało się zmienia

Wraz z wiekiem proces trawienia trochę zwalnia, ponieważ jelita potrzebują nieco więcej czasu na przemieszczenie pokarmu przez układ pokarmowy, a to może wywoływać zaparcia1.

Przyjmowanie leków

Długotrwałe przyjmowanie leków jest powszechne wśród seniorów, a niektóre z nich mogą prowadzić do wystąpienia działań niepożądanych, takich jak zaparcia.

Nowe nawyki

Kiedy się starzejemy, coraz mniej się ruszamy i ćwiczymy, nasze nawyki żywieniowe też mogą się zmodyfikować, zmuszając nasze ciała do przechodzenia przez kolejne zmiany. W dłuższej perspektywie może to mieć wpływ na pracę naszego układu pokarmowego2.

Co się dzieje z Twoim ciałem, kiedy przybywa Ci lat?

Kiedy przybywa Ci lat, zaparcia mogą być sygnałem zmian zachodzących w Twoim ciele. Takie sygnały mogą mieć różne przyczyny.

Zmieniające się ciało

Twój układ pokarmowy to szereg mięśni, które muszą się kurczyć, aby przesuwać pokarm wzdłuż żołądka i jelit. Skurcze tych mięśni zależą od skoordynowanej pracy nerwów jelit. Proces ten spowalnia wraz ze starzeniem się układu pokarmowego, co skutkuje wolniejszym tempem, a także gorszą koordynacją ruchów jelit i może prowadzić do pojawienia się objawów zaparcia. Zmniejszona zdolność nerwów do stymulowania prawidłowych i skoordynowanych skurczów mięśni jelita powoduje wydłużenie drogi stolca, co z kolei skutkuje większym wchłanianiem wody z jelit. To sprawia, że stolec jest twardszy i bardziej suchy, a wydalanie jest trudniejsze, bolesne i nieregularne2,4.

Długotrwałe przyjmowanie leków

Długotrwałe przyjmowanie leków jest powszechne u osób starszych. Istnieje kilka rodzajów leków, o których wiadomo, że spowalniają proces trawienia i dlatego mogą wywoływać objawy zaparcia. Należą do nich niektóre leki stosowane w leczeniu depresji, leki zobojętniające zawierające glin lub wapń, suplementy żelaza, niektóre leki na alergię (leki przeciwhistaminowe), niektóre leki przeciwbólowe (NLPZ, opioidy), niektóre leki obniżające ciśnienie krwi, w tym leki moczopędne oraz niektóre leki stosowane w leczeniu choroby Parkinsona5. Jeśli przyjmujesz jakikolwiek nowy lek i zaczniesz mieć problemy z wizytami w łazience lub zaobserwujesz związane z tym dolegliwości, skonsultuj się z lekarzem.

Nawyki żywieniowe

Kiedy się starzejesz, Twój układ pokarmowy mocniej reaguje na niezdrowe nawyki żywieniowe. Nagłe zmiany w naszych zwyczajach żywieniowych mogą czasami wywoływać zaparcia, a z wiekiem zdarza się to częściej. Odżywianie ma bezpośredni wpływ na Twoje trawienie i osiągnięcie pewnej żywieniowej rutyny. Jeśli jesz dużo tłustych mięs, żywności wysoko przetworzonej, nabiału i jaj lub obfitych deserów i słodyczy, a jednocześnie nie jesz wystarczająco dużo produktów z dużą ilością błonnika, takich jak warzywa, owoce, pełne ziarna, może to powodować zaparcia6.

Ćwiczenia fizyczne

Twoje ciało powinno pozostać aktywne, aby zachować energię potrzebną do utrzymania prawidłowej pracy układu pokarmowego. Z wiekiem mamy tendencję do obniżania aktywności fizycznej, a nasze ciała coraz bardziej rozluźniają się, to sprawia, że stymulacja mięśni jest nieco trudniejsza, także dla naszego układu pokarmowego. Umiarkowana aktywność fizyczna może pomóc osobom z zaparciami, natomiast długotrwała bezczynność fizyczna u osób normalnie aktywnych fizycznie, zwłaszcza w wieku podeszłym, może zmniejszyć perystaltykę jelita grubego. Szczególnie długie okresy spędzone w łóżku z powodu choroby lub rekonwalescencji po operacji mogą powodować zaparcia2.

Kilka sposobów, żeby sprawy ruszyły w dobrym kierunku

Istnieje szereg prostych środków, które warto rozważyć i wypróbować na każdym etapie życia, aby zapobiegać zaparciom lub się ich pozbyć.

1. Dostosuj swoje nawyki żywieniowe

Jeśli obserwujesz u siebie objawy zaparcia, spróbuj włączać do swojej diety więcej błonnika (chleb pełnoziarnisty, brązowy ryż, orzechy, pestki dyni). Świeże owoce (jabłka, winogrona, śliwki) i warzywa (bataty, szpinak, soczewica) również mogą pomóc Twojemu organizmowi w trawieniu. Wystarczy włączyć do diety sałatkę lub deser z owoców, żeby pomóc sobie rozwiązać problem7. Spożycie błonnika powinno być zwiększane stopniowo, należy pamiętać, że wprowadzenie większej ilości tego składnika pokarmowego może mieć skutki uboczne, na przykład wzdęcia, obrzmienie, gazy i skurcze, a to może ograniczać jego stosowanie. Ponadto, błonnik może nie sprawdzić się u wszystkich pacjentów skarżących się na zaparcia1,2.

2. Spróbuj zwiększyć ilość aktywności fizycznej

Brak aktywności fizycznej, szczególnie u osób starszych, może spowolnić pracę jelita grubego, zwiększając ilość czasu, który jest potrzebny organizmowi, aby wydalić stolec. Umiarkowanie zwiększona aktywność pobudza czynność jelit i może pomóc osobom z łagodnymi zaparciami2.

3. Postaraj się zadbać o regularne wypróżnienia

Wiele osób uważa, że chodzenie do łazienki o określonej porze każdego dnia pomaga wytworzyć organizmowi pewne przyzwyczajenie. Pozycja siedząca w toalecie może wpływać na czynność jelit — pochylaj się do przodu, z prostymi plecami i podpartymi stopami9.

4. Porozmawiaj z lekarzem o przyjmowanych lekach

Niektóre leki mogą wywołać u Ciebie zaparcie. Mowa tu o pewnych lekach stosowanych w leczeniu depresji, lekach zobojętniających zwierających glin lub wapń, suplementach żelaza, niektórych lekach na alergię (lekach antyhistaminowych), niektórych lekach przeciwbólowych, niektórych lekach obniżających ciśnienie, włączając w to diuretyki i niektórych lekach stosowanych w chorobie Parkinsona. Jeśli od jakiegoś czasu cierpisz na zaparcia, a stosujesz tego typu leki, skonsultuj się z lekarzem.

5. Skonsultuj się z lekarzem w przypadku dolegliwości

Zaparcie może mieć uciążliwe i dokuczliwe powikłania, takie jak żylaki odbytu (hemoroidy), trudności z wydaleniem stolca (zaklinowanie kału), czy nawet częściowe wysuwanie się jelita z odbytu (wypadanie odbytnicy)8. Skonsultuj się z lekarzem, jeśli odczuwasz dolegliwości związane z zaparciami, ponieważ im szybciej zareagujesz, tym szybciej poczujesz się lepiej i będziesz w stanie żyć pełnią życia.

6. Środki przeczyszczające jako dobre rozwiązanie na sporadyczne zaparcia

Leczenie zaparć często polega na zmianach w diecie i trybie życia. Może to łagodzić objawy i zapobiegać problemom z wypróżnieniem. Jednakże wyłącznie takie środki bywają niewystarczające. Jeśli zmiany w diecie i stylu życia nie okazały się skuteczne, aby poradzić sobie z zaparciem, możesz zastosować odpowiedni środek przeczyszczający. Jeśli nie wiesz jaki środek wybrać lekarz lub farmaceuta może pomóc Ci z jego wyborem10,7.

Doradca produktowy

Odpowiedz na kilka pytań i otrzymaj rekomendację produktu, który będzie najlepiej odpowiadał na Twoje potrzeby.

Przejdź do testu


Produkty Dulcobis & Dulcosoft®

Zobacz wszystkie produkty

Bądź na bieżąco

Naucz się odpuszczać