Jaka dieta może pomóc w walce z zaparciami?

  2 minuty

Temat

  • Nawyki żywieniowe

Zaparcie - jeśli cię dopadnie, to robi z ciebie zakładnika. Tracisz swoją wolność i radość życia. Na szczęście są sposoby by się od niego uwolnić, i znaleźć w końcu ziemię obiecaną. Jednym z nich jest właściwa dieta.

W tym artykule przyjrzymy się kilku domowym, ale naukowo potwierdzonym sposobom na zaparcia - odpowiedniej diecie, ale nie tylko.

Jakie produkty skutecznie przeciwdziałają zaparciom?

Leki przeciwzaparciowe są bezpieczną alternatywą do regulowania perystaltyki jelit. Jednak zanim po nie sięgniesz, warto spróbować domowych rozwiązań. Poznajmy niektóre produkty spożywcze, które mogą działać jako naturalne środki przeczyszczające i pomóc w przywróceniu sprawnego działania układu trawiennego:

Śliwki

Suszone śliwki są pełne błonnika, fruktozy i sorbitolu. Każdy z tych składników posiada właściwości przeczyszczające, pomagające złagodzić zaparcia2.

Kiwi

Kiwi jest pełne błonnika, co zwiększa częstotliwość wypróżnień. Dzieje się tak dlatego, że błonnik zwiększa objętość stolca i zaczynamy częściej odczuwać potrzebę skorzystania z toalety. Kiwi również zawiera związki o właściwościach przeczyszczających2.

Nasiona sezamu

Nasiona sezamu poprawiają regularność wypróżnień i zmniejszają dolegliwości oraz dyskomfort podczas oddawania stolca. Działają one poprzez przyciąganie wody do jelit, co działa jak naturalny środek nawilżający, ułatwiając tym samym łatwiejsze usuwanie kału8.

Herbata imbirowa

Imbir zwiększa aktywność mięśni w układzie trawiennym i poprawia regularność wypróżnień.

Zielone warzywa

Warzywa, a zwłaszcza te z zielonymi liśćmi, zawierają błonnik, który może łagodzić zaparcia. Szparagi, brokuły i jarmuż to doskonałe wybory, które pomogą Twojemu układowi trawiennemu10.

Zdrowe tłuszcze

Tłuszcze, takie jak kwas palmitynowy obecny w mleku, mogą znacząco wpłynąć na funkcjonowanie Twojego układu trawiennego. Ich właściwości emulgujące przyczyniają się do zmiękczenia stolca, czego skutkiem jest łatwiejsze wypróżnienie11, 12.

Rodzynki

Te pyszne przekąski są bogate w błonnik. Gdy następnym razem najdzie Cię ochota na coś słodkiego, a borykasz się z zaparciem, na pewno warto przetestować ten smakołyk15.

Koper włoski

Koper włoski to aromatyczna roślina, która od wieków znajduje zastosowanie w medycynie ludowej. Badania sugerują, że koper włoski może być skutecznym środkiem domowym na zaparcia. Jego składniki wpływają korzystnie na funkcjonowanie jelita grubego, co przekłada się na łatwiejsze i bardziej komfortowe procesy wypróżniania się16.

Miód

Miód może pomóc w łagodzeniu zaparć, ponieważ zwiększa ilość wody w stolcu i sprzyja rozwojowi zdrowych bakterii w jelitach, a to stymuluje proces trawienia17.

Jakie produkty sprzyjają zaparciom?

Istnieją produkty spożywcze, których powinieneś unikać, jeśli cierpisz na zaparcia. Te produkty mogą pogorszyć Twój stan, więc strzeż się przed nimi:

1. Fast food

Im więcej fast foodu w Twojej diecie, tym większe ryzyko wystąpienia zaburzeń czynnościowych układu pokarmowego (FGID), takich jak zaparcia i zespół jelita drażliwego. Jest to spowodowane wysoką zawartością cukru, tłuszczów trans i sodu w tego rodzaju jedzeniu18.

2. Produkty przetworzone

Produkty przetworzone mogą zawierać dużą ilość nasyconych kwasów tłuszczowych, cukru i sodu, co może prowadzić do problemów z przewodem pokarmowym, m.in. takich jak zaparcia20.

3. Produkty wypiekane z białej mąki

Słodkie, mączne przekąski mają niską zawartość błonnika i są bogate w tłuszcze. To spowalnia trawienie i powoduje rzadsze wypróżnienia20.

4. Smażone potrawy

Smażone potrawy są również bogate w tłuszcze nasycone, które są głównym czynnikiem spowalniającym proces usuwania odpadów z żołądka i mogą prowadzić do zaparć4, 22.

Dodatkowe wskazówki by zdrowiej się wypróżniać

Istnieją produkty spożywcze, których powinieneś unikać, jeśli cierpisz na zaparcia. Te produkty mogą pogorszyć Twój stan, więc strzeż się przed nimi:

1. Spożycie błonnika

Błonnik dodaje objętości Twojemu kałowi, działa jako naturalny środek zmiękczający stolec i ułatwia częstsze wypróżnienia. Warto jednak pamiętać, że błonnik może powodować wzdęcia i gazy, dlatego zaleca się stopniowe zwiększanie jego spożycia19.

2. Pij wodę!

Woda odgrywa kluczową rolę w zdrowym stylu życia i może mieć wpływ na funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Dlatego upewnij się, że każdego dnia dostarczasz swojemu organizmowi odpowiednią ilość płynów23.

3. Regularna aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna może pobudzać pracę jelit. Ruch, niezależnie czy jest to spacer, czy bardziej intensywne ćwiczenia, sprawi, że mięśnie Twojego brzucha będą się rozciągać i kurczyć, a to stymuluje jelita i trawienie24.

4. Minimalizowanie stresu

Osoby cierpiące na zaparcia to częściej osoby doświadczające zaburzeń psychicznych, takich jak lęk czy depresja. Dbaj więc o niski poziom stresu w swoim życiu, gdyż może on prowadzić również do zaparć26.

Twoja kolej

Wiesz już, co jest Twoim sprzymierzeńcem, a co nie służy Ci w walce z zaparciami. Przetestuj nasze metody i odzyskaj kontrolę nad swoim ciałem i swoim życiem. Jeśli to nie zadziała, możesz spróbować środków na zaparcia bez recepty.

Doradca produktowy

Odpowiedz na kilka pytań i otrzymaj rekomendację produktu, który będzie najlepiej odpowiadał na Twoje potrzeby.

Przejdź do testu


Produkty Dulcobis & Dulcosoft®

Zobacz wszystkie produkty

Bądź na bieżąco

Naucz się odpuszczać