Dla wielu z nas jedzenie jest niewątpliwie jedną z największych przyjemności w życiu. Co ważniejsze, jedzenie jest również naszym głównym źródłem wartości odżywczych. Dzięki trawieniu spożyte posiłki wspierają nasz organizm długo po spróbowaniu, przeżuciu i połknięciu.
Zaparcia w ciąży: przyczyny, objawy, zapobieganie i ulga
W czasie ciąży kobiece ciało musi znosić naprawdę wiele. Ten czas może przynieść wiele nowych odczuć, włączając w to pewne zaburzenia działania układu pokarmowego. Ponieważ Twoje ciało radzi już sobie z taką ilością spraw, zaparcie nie powinno być kolejnym stresującym Cię czynnikiem.
Dlatego mamy kilka wskazówek, co zrobić, aby poczuć się lepiej.
Jak ciąża wpływa na Twój układ trawienny?
U kobiet w ciąży zaparcia są bardzo częstą przypadłością. Dotyka ona w pewnym momencie co najmniej połowę wszystkich ciężarnych i bywa bardziej kłopotliwa w przypadku kobiet, które miały skłonności do zaparć jeszcze przed zajściem w ciążę1,2. Powodować ten dyskomfort podczas ciąży, a nawet po jej zakończeniu, mogą bardzo różne czynniki. Oto kilka przyczyn, powodujących, że możesz czuć się niekomfortowo.
Zmiany hormonalne
W czasie ciąży ciało zwiększa rozmiar, zmienia się i wytwarza zwiększoną ilość hormonów. Rosnący poziom progesteronu i zmniejszony poziom motyliny prowadzą do wydłużenia czasu pasażu jelitowego i zwiększonego wchłaniania wody z jelit, to zaś skutkuje wysychaniem i przebarwianiem się stolca oraz utrudnionymi wypróżnieniami. Te efekty wpływają na spowolnienie pasażu jelitowego2,3.
Zmiany fizyczne
Pod koniec ciąży rozszerzenie macicy może wywołać zwiększone ciśnienie w jelitach. W związku z tym jelita mogą potrzebować więcej czasu na proces trawienia, co powoduje dyskomfort związany z zaparciami. W tym czasie kobiety cierpią na bóle brzucha, odczuwają dyskomfort i skarżą się na rzadkie wypróżnienia oraz problemy z wydaleniem twardego stolca. Są to zazwyczaj oznaki zaparcia.
Zmiany w diecie
Bez względu na to, czy już jesteś w ciąży, czy dopiero ją planujesz, zdrowe odżywianie oraz zrównoważona dieta to jedne z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić dla siebie i swojego przyszłego dziecka. Jeśli chodzi o odżywianie, wiele kobiet zmienia swoje przyzwyczajenia. Jednak niektóre pokarmy, w tym nabiał i czerwone mięso, mogą nasilać zaparcia. Bardzo często lekarze prowadzący zalecają przed ciążą przyjmowanie witamin i suplementów, w tym żelaza i wapnia, które również mogą przyczyniać się do powstania zaparć2. Jeśli masz jakiekolwiek objawy zaparcia, wynikające ze zmian nawyków żywieniowych, powinnaś skonsultować to z lekarzem.
Jaki wpływ na Twoje ciało ma ciąża?
Ciąża powoduje wiele zmian w ciele kobiety, w tym zmiany hormonalne i powiększenie macicy, która w późniejszym okresie ciąży naciska na dolne partie jelita. Zaparcia są bardzo częstym rezultatem zmian zachodzących w ciele w związku z ciążą. Oto kilka przyczyn i ich skutki.
Podwyższony poziom hormonów
Zmiana nawyków żywieniowych
1. Spróbuj zwiększyć ilość aktywności fizycznej
Poruszanie się pobudzi też do ruchu wnętrze Twojego organizmu. Nawet zwykły spacer może być stymulujący dla pracy jelit i ograniczyć ryzyko innych nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak obrzęk lub hemoroidy. Spacery, pływanie lub inne umiarkowane ćwiczenia mogą ograniczyć, a nawet zapobiec zaparciu, poprzez pobudzenie do działania jelit. Jeśli Twój lekarz prowadzący ciąże nie wyraził przeciwskazań, rozważ zaplanowanie 20-30 minutowych ćwiczeń 3 razy w tygodniu.
2. Spróbuj wprowadzić nowe nawyki żywieniowe
Zrównoważona dieta zawiera błonnik (owoce śliwki, kiwi, figi) i warzywa (cykoria, sałata). To krok w stronę dostarczenia organizmowi tego, czego potrzebuje, aby choć częściowo zrekompensować sobie wzrost poziomu hormonów i zmiany, przez które przechodzi podczas okresu ciąży.
Właściwa dieta może uzupełnić Twoje zapotrzebowanie na żelazo, wapń i witaminy w czasie ciąży, co pozwoli na zmniejszenie lub wyeliminowanie suplementów żelaza, sprzyjających zaparciom.
Porozmawiaj z lekarzem o sprawdzaniu poziomu żelaza i sposobach na uzupełnienie jego poziomu w czasie ciąży.
3. Spróbuj wprowadzić zmiany, które pomogą Ci radzić sobie ze stresem
W ciąży można odczuwać stres lub huśtawkę nastrojów, wszystko zależy od kobiety i zaawansowania ciąży. Spróbuj znaleźć czas dla siebie i zadbać o swoje potrzeby. Niech to będzie cokolwiek, co Cię uspokaja i poprawia samopoczucie. Jeśli jednak masz długotrwały problem ze stresem, lękiem czy nawet depresją, zalecamy skonsultować się z lekarzem.
4. Skonsultuj się z lekarzem w przypadku dolegliwości
Zaparcie może powodować wiele przykrych powikłań, na przykład wpływać na Twoje codzienne życie, samopoczucie i Twoją efektywność. Zaparcia mogą wiązać się z pojawieniem żylaków odbytu (hemoroidami), pękaniem błony śluzowej w odbycie (szczelinami odbytu), stolcami, których nie można wydalić, a nawet z jelitem wystającym z odbytu (wypadaniem odbytnicy), co wywołane jest silnym parciem w czasie oddawania stolca.
Doradca produktowy
Odpowiedz na kilka pytań i otrzymaj rekomendację produktu, który będzie najlepiej odpowiadał na Twoje potrzeby.
- American Pregnancy Association. Constipation in Pregnancy. 2020.https://americanpregnancy.org/healthy-pregnancy/pregnancy-health-wellness/constipation-during-pregnancy-964/
- Harms RW. Mayo Clinic guide to a healthy pregnancy. 2011. Mayo Foundation for medical education and research.
- Trottier M, Erebara A, Bozzo P. Treating constipation during pregnancy. Can Fam Physician. 2012 Aug;58(8):836-8.