Dla wielu z nas jedzenie jest niewątpliwie jedną z największych przyjemności w życiu. Co ważniejsze, jedzenie jest również naszym głównym źródłem wartości odżywczych. Dzięki trawieniu spożyte posiłki wspierają nasz organizm długo po spróbowaniu, przeżuciu i połknięciu.
Zaparcia w podróży: przyczyny, leczenie i zapobieganie
Zaparcie może być reakcją Twojego ciała na zmianę. To częsty objaw, który występuje, kiedy podróżujesz, zmieniasz codzienne nawyki (przemieszczasz się pomiędzy różnymi strefami czasowymi, próbujesz nowego jedzenia) lub tylko zmieniasz swoją porę snu. Może się więc zdarzyć, przynajmniej raz w życiu, że będziesz cierpiał na zaparcie wywołane podróżą.
Na szczęście łatwo dostrzec tę okoliczność i jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, żeby poczuć się lepiej i cieszyć się czasem spędzonym na wakacjach.
Jak podróżowanie wpływa na Twoje ciało?
Na co reaguje Twoje ciało? Kiedy uświadomisz sobie, dlaczego masz objawy zaparcia, będziesz mógł sobie z nimi poradzić. Sprawdźmy więc, jak zmiana Twojego stylu życia w czasie podróży może wpływać na dyskomfort Twojego ciała.
Zmiana diety
Powszechną przyczyną zaparć jest wprowadzanie nowych zwyczajów żywieniowych. Wprowadzenie zmian w diecie z pewnością zakłóca nieco pracę jelit.
Jet Lag
Jet lag to zespół objawów, które wynikają z podróży pomiędzy różnymi strefami czasowymi, a mogą Cię męczyć przez kilka dni. Zmiana rytmu dnia może rozregulować Twój organizm, a jelito oraz mózg mogą zacząć działać w zupełnie innym rytmie. Pewne dodatkowe czynniki mogą wpływać na aktywność Twoich jelit: nowa pora lunchu i kolacji, nowa strefa czasowa, inny cykl snu. Oprócz spowodowania wyczerpania, dezorientacji co do pory dnia i utraty ogólnego dobrego samopoczucia, pamięci i efektywności działania, jet lag może skutkować takimi objawami jak bezsenność, ból głowy, czy właśnie zaparcie1,2.
Zmiana rytmu wypróżnień
W czasie podróży przez jakiś czas możesz mieć mniej możliwości skorzystania z łazienki lub czuć się skrępowany obecnością innych ludzi. Te czynniki też mogą wpłynąć na wypróżnianie.
Badania wykazały, że różnica czasu od 5 do 8 godzin wywoła pewne objawy, których wyeliminowanie może zająć od 2 dni do 2 tygodni. Podróżujący na długich dystansach mogą potrzebować 8 -10 dni na uregulowanie pracy jelit, temperatury i cyklu hormonalnego1.
Jak podróżowanie wpływa na moje ciało i dlaczego może powodować zaparcia?
Objawy zaparcia mogą być sygnałem, że Twojemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania brakuje jakiegoś elementu codziennej rutyny.
Oto niektóre z wielu przykładów, jak podróż i związane z nią zmiany codziennych nawyków, mogą wpłynąć na Twoją rutynę trawienia.
Zmiana nawyków żywieniowych
Bycie zestresowanym
Nie jest tajemnicą, że podczas podróży zwykły rytm Twojego ciała zmienia się, a wiele czynników może wywołać objawy zaparcia. Ponieważ stres i niepokój są również wyzwalaczem tych dolegliwości, próba utrzymania normalnego harmonogramu wbrew wszelkim przeszkodom może nie być rozwiązaniem. Zwłaszcza jeśli nie jesteś przyzwyczajony do podróżowania lub jeśli podróż wiąże się z emocjonalnym stresem, możesz czuć się przytłoczony i zestresowany 4,5.
Nowy rytm
Kilka sposobów, żeby sprawy ruszyły w dobrym kierunku
W czasie przygotowań do podróży możesz zastosować kilka środków ostrożności, które pozwolą Ci uniknąć lub zwalczyć zaparcia w czasie wakacji lub podróży służbowych. Jeśli zaplanujesz to wcześniej i wprowadzisz odpowiednie działania zapobiegawcze, możesz poradzić sobie z objawami zaparcia łatwiej, niż przy użyciu leków przeczyszczających czy nawet lewatywy.
1. Zachowuj stałe pory posiłków
Główny wpływ na Twoje zdrowie będzie mieć odżywianie. Zacznij dodawać do diety więcej błonnika (chleb z pełnego ziarna, brązowy ryż, orzechy, pestki dyni…) i zawsze staraj się udać do łazienki natychmiast, kiedy poczujesz taką potrzebę. Krótko mówiąc, wsłuchuj się w potrzeby swojego ciała7.
2. Ogranicz alkohol i kofeinę
W czasie podróży ograniczaj kofeinę i alkoholowe koktajle. Mogą one odwodnić organizm, co sprawi, że dużo trudniej będzie Ci się wypróżnić.
3. Dobry sen jest najważniejszy
Pamiętaj, że jeśli wybierasz się do innej strefy czasowej, Twoje ciało może potrzebować czasu, żeby przystosować się do nowego rytmu. A ponieważ musisz mieć jakieś rezerwy, aby organizm mógł utrzymać normalny, zdrowy tryb życia, sen musi być priorytetem.
4. Pozostań aktywny
Ruszając się, pomagasz też wprawić w ruch to, co masz w środku. Jeśli podróżujesz na długich dystansach, Twój układ pokarmowy musi przystosować się do nowego rytmu dnia i nocy. Staraj się utrzymywać aktywność wtedy, kiedy jest jasno i ćwicz, żeby nie dopuścić do spowolnienia trawienia2. Nie musisz się bardzo wysilać, po prostu zacznij od spaceru i dostosuj swoją aktywność do sytuacji!
Doradca produktowy
Odpowiedz na kilka pytań i otrzymaj rekomendację produktu, który będzie najlepiej odpowiadał na Twoje potrzeby.
- Cornelson BM. Overcoming jet lag. Can Fam Physician. 1985 Nov;31:2105-6. PMID: 21274126; PMCID: PMC2327734.
- Duboc H, Coffin B, Siproudhis L. Disruption of Circadian Rhythms and Gut Motility: An Overview of Underlying Mechanisms and Associated Pathologies. J Clin Gastroenterol. 2020 May/Jun;54(5):405-414
- Basilisco G, Coletta M. Chronic constipation: a critical review. Dig Liver Dis. 2013 Nov;45(11):886-93.
- U.S. Department of Health and Human Services National Institutes of Health (NIH) – National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases (NIDDK). Constipation. 2018 https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/constipation/definition-facts
- Mindsethealth - Anxiety and Constipation - Can Stress Cause Constipation? 2019 https://www.mindsethealth.com/matter/anxiety-and-constipation
- Gwee KA. Disturbed sleep and disturbed bowel functions: implications for constipation in healthy individuals. J Neurogastroenterol Motil. 2011;17(2):108-109.
- Mayo Clinic 2019 https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/constipation/symptoms-causes/syc-20354253