Dla wielu z nas jedzenie jest niewątpliwie jedną z największych przyjemności w życiu. Co ważniejsze, jedzenie jest również naszym głównym źródłem wartości odżywczych. Dzięki trawieniu spożyte posiłki wspierają nasz organizm długo po spróbowaniu, przeżuciu i połknięciu.
Jakie są różne rodzaje środków przeczyszczających?
W ciągu całego życia mogą Ci się przytrafiać zaparcia. To zupełnie normalne, jest to jeden z najczęstszych problemów żołądkowo-jelitowych i występuje od czasu do czasu u większości osób1. Kiedy tak się dzieje, to naturalne, że pojawiają się pytania o sporadyczne zaparcia oraz o to, jak długo trwają, jakie są ich przyczyny i co można zrobić, żeby poczuć ulgę i jak utrzymać regularność wypróżnień.
Jakie są typowe objawy zaparcia?
Aby poradzić sobie z sygnałami wysyłanymi przez ciało, najpierw trzeba je dostrzec i zrozumieć, co oznaczają. Jednak każda osoba może odczuwać objawy zaparcia w inny sposób. Oto typowe objawy, które możesz u siebie zauważyć:
Mniej wizyt w toalecie
Jeśli zdarza Ci się wypróżniać mniej niż trzy razy w tygodniu, w ten nieprzyjemny sposób Twoje ciało może sygnalizować problemy z trawieniem jedzenia. Niemniej jednak nie ma czegoś takiego, jak właściwa liczba dziennych lub tygodniowych wypróżnień. Regularność oznacza co innego dla każdego z nas.
Problemy podczas wizyt w toalecie
Kiedy Twoje stolce są suche i twarde, jeżeli musisz zwiększyć parcie lub odczuwasz w czasie wypróżnienia ból, kiedy czujesz się przyblokowany lub nie czujesz całkowitego wypróżnienia.
Uczucie wzdęcia
Wynikające z rzadkich lub niewystarczających wypróżnień jelit jest bardzo częstym objawem zaparcia u dorosłych.
Dyskomfort lub ból brzucha
Jeśli masz jakieś kłopoty z brzuchem, jesteś podatny na odczuwanie w tych okolicach dyskomfortu i bólu.
Problem z poczuciem całkowitego wypróżnienia
Jednym z najczęstszych objawów zaparcia jest odczuwanie pewnej blokady, to znaczy że nie możesz całkowicie opróżnić jelit.
Musisz mieć świadomość, że objawy zaparcia mogą przypominać inne choroby lub być spowodowane innymi problemami zdrowotnymi. Jeśli objawy utrzymują się przez dłuższy okres, powinieneś zasięgnąć porady lekarskiej, żeby wykluczyć obecność innych schorzeń medycznych.
Co powoduje zaparcie?
Twarde i suche stolce pojawiają się w wyniku zbyt dużego wchłaniania wody z jelit. Gdy skurcze mięśni okrężnicy są powolne lub leniwe, masa kałowa przesuwa się przez okrężnicę zbyt wolno, co powoduje wchłanianie zbyt dużej ilości wody z jelit2. Poniżej jedne z najczęstszych przyczyn zaparcia:
Brak ćwiczeń
Zbyt mała aktywność fizyczna w ciągu dnia może doprowadzić do zaparcia.
Dieta
Brak w diecie wystarczającej ilości pokarmu bogatego w błonnik (warzywa, owoce i pełne ziarna) może wywołać zaparcie. Jedząc duże ilości tłustego mięsa, nabiału, jajek lub obfitych, słodkich deserów oraz wysoko przetworzonych produktów, możesz wywołać zaparcie3.
Warunki zdrowotne
Niektóre schorzenia, takie jak udar, cukrzyca, choroba Parkinsona, niski poziom hormonów tarczycy, depresja, niedobór potasu i magnezu lub nadmiar wapnia oraz niedrożność jelit mogą wywoływać zaparcia4. Zaburzenia te mogą wpływać na mięśnie lub nerwy potrzebne do prawidłowego wypróżniania. Lekarz może sprawdzić, czy jest to schorzenie medyczne, wówczas taką przypadłość można często wyleczyć.
Leki
Przyjmowanie leków może prowadzić do zaparć. Chodzi tu o niektóre leki stosowane w depresji, leki zobojętniające zawierające glin lub wapń, suplementy żelaza, niektóre leki antyalergiczne (antyhistaminowe), część środków przeciwbólowych (opioidy), niektóre leki obniżające ciśnienie, w tym diuretyki i niektóre leki stosowane w chorobie Parkinsona5.
Wstrzymywanie wypróżnień
Wiele osób woli wypróżniać się w domu. Często jednak trwające zbyt długo wstrzymywanie defekacji może wywołać zaparcie.
Ciąża
Zaparcie może się pojawić w czasie ciąży. Podwyższony poziom hormonów w tym okresie może spowalniać układ trawienny, powodując rozluźnienie mięśni co spowalnia przesuwanie się treści pokarmowych przez dolny odcinek jelit2.
Stres
W zdrowym ciele, zdrowy duch! Nasz system trawienny może być wrażliwy na stres i nagłe zmiany w życiu, reagując czasami odczuwaniem dyskomfortu.
Starzenie się organizmu
Obserwuj, jak zmienia się Twoje ciało, kiedy przybywa Ci lat. Mięśnie w przewodzie pokarmowym potrzebują wówczas trochę więcej czasu, aby przemieścić jedzenie przez cały układ trawienny. Ilość wypróżnień maleje wraz z wiekiem6.
Podróże
Podróżowanie czasami wywołuje małą rewolucję. Jet lag może wyłączyć podróżnych z życia na kilka dni.
Jest to wynik nagłych zmian dotyczących czasu, miejsca i samopoczucia podróżujących. Podczas dalekich wycieczek przez różne strefy czasowe, rytm okołodobowy musi się ponownie przystosować.
Jak sobie radzić ze sporadycznymi zaparciami?
Nie martw się, nie musisz zmieniać wszystkich swoich nawyków! Zacznij od małych zmian, żeby sprawdzić, jak reaguje Twoje ciało, a potem działaj dalej. Oto kilka prostych wskazówek.
1. Spróbuj wprowadzić zmiany w diecie
2. Spróbuj zwiększyć ilość aktywności fizycznej
3. Nie wstrzymuj wydalania stolca
4. Staraj się regularnie wypróżniać
5. Porozmawiaj z lekarzem o przyjmowanych lekach
Niektóre leki mogą wywołać u Ciebie zaparcie. Mowa tu o pewnych lekach stosowanych w leczeniu depresji, lekach zobojętniających zwierających glin lub wapń, suplementach żelaza, niektórych lekach na alergię (lekach antyhistaminowych), niektórych lekach przeciwbólowych, niektórych lekach obniżających ciśnienie, włączając w to diuretyki i niektórych lekach stosowanych w chorobie Parkinsona. Jeśli od jakiegoś czasu cierpisz na zaparcia, a stosujesz tego typu leki, skonsultuj się z lekarzem.
6. Środki przeczyszczające jako dobre rozwiązanie na sporadyczne zaparcia
Leczenie zaparcia często polega na zmianach w diecie i trybie życia. Może to łagodzić objawy i zapobiegać problemom z wypróżnieniem. Jednakże wyłącznie takie środki bywają niewystarczające. Jeśli zmiany w diecie i stylu życia nie okazały się skuteczne, możesz poradzić sobie z zaparciem, stosując odpowiedni środek przeczyszczający. Lekarz zaleci Ci krótkotrwałe stosowanie odpowiedniego środka przeczyszczającego9, 10.
Doradca produktowy
Odpowiedz na kilka pytań i otrzymaj rekomendację produktu, który będzie najlepiej odpowiadał na Twoje potrzeby.
- Udani JK, Bloom DW. Effects of Kivia powder on gut health in patients with occasional constipation: a randomized, double-blind, placebo-controlled study. Nutr J. 2013 Jun 8;12:78.
- Schiller LR. Review article: the therapy of constipation. Aliment Pharmacol Ther. 2001 Jun;15(6):749-63.
- Basilisco G, Coletta M. Chronic constipation: a critical review. Dig Liver Dis. 2013 Nov;45(11):886-93.
- Bharucha AE, Lacy BE. Mechanisms, Evaluation, and Management of Chronic Constipation. Gastroenterology. 2020 Apr;158(5):1232-1249.e3. doi: 10.1053/j.gastro.2019.12.034. https://doi.org/10.1053/j.gastro.2019.12.034
- Camilleri M, Ford AC, Mawe GM, Dinning PG, Rao SS, Chey WD, Simrén M, Lembo A, Young-Fadok TM, Chang L. Chronic constipation. Nat Rev Dis Primers. 2017 Dec 14;3:17095.
- Talley NJ, Jones M, Nuyts G, Dubois D. Risk factors for chronic constipation based on a general practice sample. Am J Gastroenterol. 2003 May;98(5):1107-11.
- Müller-Lissner SA, Kamm MA, Scarpignato C, Wald A. Myths and misconceptions about chronic constipation. Am J Gastroenterol. 2005 Jan;100(1):232-42.
- World Gastroenterology Organisation. Coping with common gastrointestinal symptoms in the community: a global perspective on heartburn, constipation, bloating, and abdominal pain/discomfort May 2013. J Clin Gastroenterol. 2014 Aug;48(7):567-78.
- U.S. Department of Health and Human Services National Institutes of Health (NIH) – National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases (NIDDK). Constipation. 2018 https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/constipation/definition-facts
- John Hopkins Medicine. Health conditions and diseases – Constipation. 2021. https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/constipation
- Mayo Clinic 2019 https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/constipation/symptoms-causes/syc-20354253