Zaparcia przed i w trakcie menstruacji

  4 minuty

Tematy

  • Menstruacja
  • Wskazówki

Zaparcia przed, a często nawet podczas miesiączki, mogą sprawić, że ten trudny dla niektórych kobiet czas, staje się jeszcze bardziej uciążliwy. I nawet jeśli wmawasz sobie, że Masz tę moc i podołasz wszystkiemu, to warto w tym okresie jednak trochę bardziej o siebie zadbać3.

Zaparcie jest definiowane jako mniej niż trzy wypróżnienia w tygodniu i może mu towarzyszyć sucha, bolesna, grudkowata i twarda kupa. Ale u każdego może przebiegać to inaczej1.

To normalne, że kobiety doświadczają zmian w funkcjonowaniu jelit w czasie okresu2. W tym artykule wyjaśnimy, dlaczego pojawiają się zaparcia przed i w trakcie menstruacji oraz jak zmniejszyć ryzyko tych niekomfortowych wizyt w toalecie.

Czy zaparcia przed lub podczas menstruacji powinny Cię niepokoić?

Choć jest to mało komfortowe, a nawet może stać się bolesne, zaparcia przed lub w trakcie okresu są całkowicie naturalne i często bardzo łatwe do opanowania3. Lekkie dolegliwości brzucha podczas okresu są niemal nieuniknionym efektem zmian hormonalnych. Zrozumienie ich przyczyn pozwoli Ci podejść do tego na spokojnie.

Dlaczego tak się dzieje?

Dlaczego zaparcie skutecznie uprzykrza Ci życie właśnie podczas miesiączki?

Ukryte choroby

Jeśli cierpisz na Zespół Jelita Drażliwego (IBS), co już i tak zwiększa ryzyko zaparć, możesz zauważyć, że okres zaparć, który zazwyczaj trwa kilka dni, czasem trwa nawet kilka tygodni2. Miesiączkom mogą towarzyszyć bolesne skurcze i zaparcia, a dużą ulgą dla kobiet są niesteroidowe leki przeciwzapalne (NSAID) bez recepty, takie jak ibuprofen26. Lecz środki te również mogą powodować zaparcia14.

Zmiany hormonalne

U ogólnie zdrowych kobiet odpowiedź jest prosta - zmiany hormonalne, a szczególnie progesteron3. Ten hormon nakazuje ściankom Twojej macicy rosnąć i pęcznieć, przygotowując Twoje ciało na potencjalne zagnieżdżenie komórki jajowej3. Progesteron ma też relaksujący wpływ na jelita, co oznacza, że przestają one pracować tak intensywnie jak zwykle i odprężają się4. Z tego samego powodu wiele kobiet doświadcza zaparć w okresie ciąży, ponieważ działa wtedy ten sam hormon4.

Jak zapobiegać zaparciom podczas miesiączki?

Niełatwo jest przed okresem całkowicie uniknąć zaparć lub innych dolegliwości żołądkowych. Hormony mają wpływ na Twoje ciało, bez względu na to, co robisz3. Jednak dokonując pewnych zmian w codziennej diecie i rutynie, możesz sprawić, że Twoje wypróżnienia staną się łatwiejsze1.

1. Spożywaj dużo błonnika

Istnieją dwa rodzaje błonnika: rozpuszczalny i nierozpuszczalny. Oba mogą pomóc Twoim jelitom pracować i czuć się lepiej8. Błonnikiem preferowanym jest jednak błonnik rozpuszczalny14.

Błonnik nierozpuszczalny sprawia, że kał jest cięższy i przez to swobodniej przechodzi przez ciało8. Błonnik rozpuszczalny staje się żelem, który również powiększa masę stolca i wspiera ogólną zdrowotność układu trawiennego8.

Ten zdrowy duet w Twojej diecie może złagodzić niektóre objawy zaparć przed okresem8.

Wysokowartościowe źródła błonnika to:

  • rośliny strączkowe, takie jak fasola, ciecierzyca i soczewica9,
  • ziemniaki ze skórką9,
  • owoce, takie jak maliny, gruszki, jeżyny9,
  • produkty pełnoziarniste9.


Ważne jest, aby nie zwiększać ilości błonnika zbyt gwałtownie, gdyż może to powodować wzdęcia i dodatkowe bóle brzucha, zwłaszcza u osób, które właśnie są w trakcie miesiączki i doświadczają zaparcia oraz skurczy.

2. Zdrowa dieta

Nie tylko błonnik jest ważny w Twojej diecie podczas zaparć. Jest spora pokusa, by podczas miesiączki rozleniwić się trochę i poobjadać przyjemnymi przekąskami. Lecz tłuste produkty, takie jak mięso, ser i jajka, mogą tylko pogorszyć zaparcie1.

3. Pij więcej wody

Woda odgrywa kluczową rolę w zdrowym stylu życia i może wpływać na prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Dlatego konieczne jest odpowiednie spożywanie płynów każdego dnia1, 15.

4. Rozluźniaj się, kiedy to tylko możliwe

Łatwiej powiedzieć niż zrobić, ale ograniczenie wpływu stresu może być istotnym sposobem na zmniejszenie ryzyka zaparć10. Stres uwalnia hormony, które mogą zaburzać funkcje organizmu na wiele sposobów, w tym wpływać na układ trawienny. W skrócie, zwiększony poziom stresu może prowadzić do zaparcia11. Joga i medytacja to wspaniałe sposoby na odprężenie i złapanie oddechu od nerwowego trybu życia. Możesz też spróbować długiego spaceru, spotkać się z przyjaciółmi lub nawet obejrzeć swój ulubiony film – rób wszystko, co sprawia, że się uśmiechasz12.

5. Ćwiczenia

Rusz się. To takie proste. Chociaż bóle miesiączkowe i zaparcia sprawiają, że ćwiczenia są ostatnią rzeczą, o której myślisz, spróbuj się zmotywować. Włącz aktywność fizyczną do Twojego stylu życia. To poprawia perystaltykę jelit, stymuluje nerwy i sprawia, że Twój układ trawienny uwalnia hormony ułatwiające wypróżnianie13.

6. Nie trzymaj tego w sobie

Jeśli musisz, to musisz. Słuchaj swojego ciała, i gdy poczujesz potrzebę wypróżnienia, po prostu zrób to10.

7. Rozważ leki przeczyszczające

Aby rozluźnić stolec, możesz wziąć łagodne środki na zaparcia, które pochłaniają wodę lub stymulują perystaltykę jelit1. Te pierwsze zmiękczą Twoje stolce, ułatwiając ich przechodzenie. Stymulującą substancją czynną stosowaną w krótkotrwałym leczeniu zaparć jest bisakodyl. Pobudza on perystaltykę jelita grubego i zatrzymuje w nim wodę i elektrolity, przez co stolec staje się bardziej uwodniony i łatwiej się go pozbyć.

8. Inne kroki

Możesz także spróbować:

  • podnoszenia nóg, gdy korzystasz z toalety1
  • pochylenia się do tyłu podczas wypróżniania1
  • kucania nad muszlą toaletową1
  • przyjmowania suplementów błonnika1

Kiedy zwrócić się po dalszą pomoc?

Zaparcia podczas okresu menstruacyjnego lub przed nim są naturalne dla wielu kobiet3. Lecz skonsultuj się z lekarzem, jeśli zauważysz następujące objawy1:

  • uświadamiasz sobie, że zaparcia występują w okresie menstruacji
  • w Twoim kale jest krew · zauważasz niezamierzony spadek masy ciała
  • odczuwasz skrajny ból podczas próby wypróżnienia
  • objawy zaparć utrzymują się przez trzy tygodnie lub dłużej

Doradca produktowy

Odpowiedz na kilka pytań i otrzymaj rekomendację produktu, który będzie najlepiej odpowiadał na Twoje potrzeby.

Przejdź do testu


Produkty Dulcobis & Dulcosoft®

Zobacz wszystkie produkty

Bądź na bieżąco

Naucz się odpuszczać