Zaparcia i biegunka: Co je łączy?

Wszyscy czasami doświadczamy zaparć i biegunki. To fakt, nawet jeśli nie jest to powszechny temat na nocne Polaków rozmowy. Chociaż nieczęsto dzielimy z innymi informacjami o naszych ruchach jelitowych, to i tak odgrywają one integralną rolę w utrzymaniu zdrowego, pełnego życia. 

Więcej

Czym jest zaparcie?

Sporadyczne zaparcia mogą przydarzyć się każdemu. Ponieważ wiemy, jak frustrujący i stresujący może być to czas, możemy pomóc rozpoznać przyczyny zaparcia i pokazać, jak mu zapobiegać.

Więcej

Jak radzić sobie ze sporadycznymi zaparciami w przypadku osób dorosłych?

Zaparcie charakteryzuje się niekomfortowymi i rzadkimi wypróżnieniami. Jakiekolwiek nie byłyby to objawy i dolegliwości, to jest to bardzo niekomfortowe i irytujące, kiedy trudno jest się wypróżnić[1],[2].

Więcej

Dlaczego zaparcie powoduje wzdęcia

Dla 30% dorosłych osób, wzdęcie jest przypadłością powracającą. Wszyscy doświadczyliśmy kiedyś tego uczucia gdy brzuch przemienia się w balon, który chciałoby się przekłuć i uwolnić cały ten gaz, a jeśli nie, to czujemy się jak smok Wawelski po wypiciu wody z Wisły – pełni i wydaje nam się, że zaraz pękniemy. To właśnie to uczucie pełności lub ciśnienia w brzuchu nazywane jest wzdęciem. Jest to powszechny objaw wielu dolegliwości trawiennych, w tym zaparcia. W rzeczywistości zaparcie i wzdęcia idą ze sobą w parze. 

Więcej

Zaparcia przed i podczas miesiączki

Zaparcia przed, a często nawet podczas miesiączki, mogą sprawić, że ten trudny dla niektórych kobiet czas, staje się jeszcze bardziej uciążliwy. I nawet jeśli wmawasz sobie, że Masz tę moc i podołasz wszystkiemu, to warto w tym okresie jednak trochę bardziej o siebie zadbać3.

Więcej

Masz zaparcie? Nie załamuj się!

Zaparcie - jeśli cię dopadnie, to robi z ciebie zakładnika. Tracisz swoją wolność i radość życia. Na szczęście są sposoby by się od niego uwolnić, i znaleźć w końcu ziemię obiecaną. Jednym z nich jest właściwa dieta.

Więcej

Jak radzić sobie z zaparciami w czasie ciąży?

Zaparcie często pojawia się w ciąży, jego objawami mogą być rzadkie wypróżnianie, twarde i suche stolce lub nadmierne parcie na stolec. W większości przypadków pacjentkom pomagają środki dietetyczne lub środki przeczyszczające.

Więcej

Jak radzić sobie z zaparciami u dzieci?

Zaparcie to częsty problemu u dzieci. Zwykle nie jest to jednak powód do niepokoju.

Więcej