Dlaczego dzieci i niemowlęta mogą zmagać się ze sporadycznymi zaparciami?

Dobra wiadomość jest taka, że w przypadku 90 do 95% dzieci cierpiących na zaparcia nie ma powodu do niepokoju, ponieważ w przypadku takich „czynnościowych” zaparć, nie ma żadnego mechanizmu czy choroby organicznej, która je powoduje.

Niemowlęta

Co najmniej cztery miękkie, ziarniste, żółte stolce dziennie są uważane za normę. Dzieci karmione piersią wypróżniają się z większą częstotliwością niż karmione mlekiem modyfikowanym.

W momencie rozpoczęcia odstawiania od piersi, wypróżnienia mogą stać się mniej częste, jednakże stolce pozostają miękkie.

Po ukończeniu roku, większość dzieci wydala miękkie, ale już uformowane stolce raz lub dwa razy dziennie.

Dzieci

Dzieci mogą cierpieć na zaparcia, jeśli odczuwają jakiś lęk na przykład związany z rozpoczęciem nowej szkoły lub z problemami w domu. Inną przyczyną może być dieta uboga w błonnik. Niektóre dzieci unikają wizyt w łazience, nawet kiedy naprawdę mają pilną potrzebę skorzystania z niej. Czasami także leki takie jak antydepresanty lub leki uzupełniające niedobory żelaza mogą wywołać zaparcia.

Rozpoznawanie objawów zaparcia

Dzieci mają różne przyzwyczajenia związane z korzystaniem z łazienki. Jeśli dziecko nie wypróżnia się każdego dnia, niekoniecznie oznacza to, że cierpi na zaparcie. Niektóre dzieci robią to trzy razy dziennie, inne raz na 1-2 dni. Są jednak pewne wyraźne symptomy zaparcia, które możesz zauważyć, na przykład kiedy Twoje dziecko chodzi do łazienki rzadziej niż zwykle, odczuwa trudności lub ból z tym związany, kiedy zauważasz ślady kału na bieliźnie lub plamki krwi na papierze toaletowym [3].

Dzieci mogą mieć zaparcie, jeśli występują u nich [4]:

mniej niż 3 wypróżnienia tygodniowo

trudności z oddaniem stolca

stolec (kupa), który jest twardy, suchy i wyjątkowo dużych rozmiarów


Jeśli stolce Twojego dziecka mają twardą konsystencję, parcie jest bolesne, a wydalanie wiąże się z bólem czy niemożnością wypróżnienia, zalecamy konsultację z pediatrą [5], [4].

Co może powodować dyskomfort?

Najczęściej zaparcia czynnościowe u dzieci spowodowane są bolesnym wypróżnianiem, co skutkuje celowym wstrzymywaniem oddawania stolca przez dziecko, które chce uniknąć nieprzyjemnego wydalania stolca (ponadto następujące sytuacje mogą prowadzić do wystąpienia dyskomfortu: nauka korzystania z toalety, zmiany w codziennych nawykach lub diecie, stresujące wydarzenia, współistniejąca choroba i brak dostępności toalety lub wstrzymywanie wypróżniania się przez dziecko itd.) [6].

Jak zapobiegać sporadycznym zaparciom u dzieci?

Po zdiagnozowaniu zaparcia u dziecka (z pomocą pediatry) jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc mu poprawić samopoczucie i wypracować pomocne nawyki. Dzieci mają tendencję do naśladowania dorosłych. Dawanie właściwego przykładu i prezentowanie dobrych nawyków mogą mieć długotrwały wpływ na dietę dziecka (i Twoją).

Rozwiązania Dulcobis i DulcoSoft

Produkty Dulcobis & DulcoSoft pomagają Twojemu układowi trawiennemu działać, dzięki różnym dostępnym rozwiązaniom przynoszą: stopniową ulgę, nocną ulgę lub szybką ulgę.

Zobacz wszystkie produkty

Dowiedz się więcej o sporadycznych zaparciach

Tu znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na ten temat. Dajemy wskazówki, jak pozbyć się zaparcia i jak utrzymać prawidłowy stan.