Cierpisz na zaparcia w okresach zwiększonego stresu? To całkiem powszechna dolegliwość!

Żyjemy teraz dużo aktywniej niż kiedykolwiek, odczuwamy też dużo więcej stresu. Nasze codzienne nawyki mają ogromny wpływ na funkcjonowanie organizmu, włączając w to układ trawienny. Kiedy zbyt długo jesteśmy przytłoczeni intensywnym trybem życia, możemy czuć się zestresowani, gdy jesteśmy zmęczeni lub mamy zbyt dużo na głowie, to oczywiście wpływa na nasz organizm. Nasze ciała zwykle wysyłają pewne sygnały, kiedy nie radzą sobie z ilością ciążących na nas obowiązków. W rezultacie możesz cierpieć z powodu zaparć.

Przejdź do sekcji:

ikona zegara10 minut czytania


Jak stres może wpływać na Twoje ciało?

Stres w pracy

Wielu z nas spędza dużo czasu w pracy, co może być czasami dość stresujące i mieć wpływ na pracę jelit. W nerwowych sytuacjach ciało uwalnia hormony stresu, które odgrywają rolę w tzw. reakcji walki lub ucieczki i powodują, że organizm kieruje przepływ krwi z jelit do ważnych narządów, takich jak serce, płuca i mózg . W rezultacie ruchy jelita stają się wolniejsze i może się pojawić zaparcie [5], [2].

Problemy związane ze stylem życia

Problematyczne sytuacje w relacjach prywatnych mogą czasami wywoływać reakcję organizmu, w tym również zaparcia wywołane stresem emocjonalnym [3]. Bez względu na to, czy przeżywasz stres w pracy, czy przechodzisz przez trudny okres w życiu osobistym, może to mieć wpływ na twój układ trawienny [6].

Stany lękowe

Lęk i depresja okazały się być powiązane z zaburzeniami czynnościowymi przewodu pokarmowego, takimi jak zaparcia. Badania pokazują, że u osób cierpiących na stany lękowe występują wysokie wskaźniki zaparć [3]. Takie czynniki jak stres mogą nasilać ból brzucha i wpływać zapierająco na ich pracę [2]. Jeśli zaobserwujesz u siebie objawy lęku lub depresji, powinieneś skonsultować to z lekarzem.

Zaburzenia snu

Jeśli twojemu ciału brakuje odpoczynku – może na to zareagować Twój układ trawienny, możesz odczuwać uczucie pełności brzucha, pewnego zablokowania i ogólny dyskomfort. To typowe negatywne skutki zaburzeń lub braku snu, które wpływają na funkcjonowanie jelit, włączając w to zaparcia [7]. Nie zapominaj, że Twoje ciało potrzebuje energii, żeby zachować prawidłowy rytm i działać.

W jaki sposób stres wpływa na pojawianie się zaparć?

Chociaż badania udowodniły, że istnieje zależność pomiędzy stresem, zaburzeniami lękowymi, a występowaniem zaparć, to związek przyczynowo skutkowy nie został potwierdzony [1]. Mimo to wpływ hormonów stresu na ciało może powodować zaparcia [2]. Dodatkowo, jeśli dana osoba odczuwa stres, ma większą skłonność do stosowania niezdrowej diety, mniejszej aktywności i ilości snu. Te czynniki również mogą prowadzić do zaparć.

Kilka sposobów, żeby sprawy ruszyły w dobrym kierunku

Jeśli czujesz się przytłoczony i zestresowany, to może być prawdziwe wyzwanie dla Twojego organizmu, w tym dla układu trawiennego. To żadna tajemnica, że być może będziesz musiał zmienić kilka rzeczy w swoim codziennym życiu. Krok po kroku, obserwuj jak twoje ciało reaguje na wprowadzane zmiany. Redukując stres, możesz poczuć się bardziej swobodnie w swoim ciele i uwolnić swój umysł na cały dzień!

Rozwiązania Dulcobis & DulcoSoft®

Produkty Dulcobis & DulcoSoft pomagają Twojemu układowi trawiennemu działać, dzięki różnym dostępnym rozwiązaniom przynoszą: stopniową ulgę, nocną ulgę lub szybką ulgę.


Bądź na bieżąco

Objawy zaparć mogą być wyjątkowo uciążliwe i długo się utrzymywać. Wiemy, jakie może to być frustrujące i stresujące, dlatego pomożemy Ci poznać przyczyny zaparć i pokażemy, jak im zapobiegać.

    1. Jessurun JG, van Harten PN, Egberts TC, Pijl YJ, Wilting I, Tenback DE. The Relation between Psychiatric Diagnoses and Constipation in Hospitalized Patients: A Cross-Sectional Study. Psychiatry J. 2016;2016:2459693.

    2. Chang YM, El-Zaatari M, Kao JY. Does stress induce bowel dysfunction?. Expert Rev Gastroenterol Hepatol. 2014;8(6):583-585. doi:10.1586/17474124.2014.911659

    3. Mindsethealth - Anxiety and Constipation - Can Stress Cause Constipation? 2019 https://www.mindsethealth.com/matter/anxiety-and-constipation

    4. Duboc H, Coffin B, Siproudhis L. Disruption of Circadian Rhythms and Gut Motility: An Overview of Underlying Mechanisms and Associated Pathologies. J Clin Gastroenterol. 2020 May/Jun;54(5):405-414

    5. Nall R. How is stress linked with constipation? 2019. MNT (Medical news today).

    https://www.medicalnewstoday.com/articles/326970