Czy starszym osobom częściej zdarzają się zaparcia?

Gdy przybywa nam lat, nasze ciała przechodzą przez wiele różnych etapów i czasami możemy doświadczać różnych dolegliwości brzucha.

Zaparcia są często zgłaszanymi objawami jelitowymi u osób starszych i mogą mieć znaczny wpływ na jakość życia [1]. Zrozumienie tego, co dzieje się z Twoim ciałem jest pierwszym krokiem do poprawy samopoczucia .

Co się zmienia w Twoim organizmie, kiedy przybywa Ci lat?

Kiedy się starzejesz, organizm wysyła Ci nowe sygnały. Zaparcia nasilają się wraz z wiekiem, szczególnie po 65. roku życia [2].

Przyczyna zaparć u pacjentów w podeszłym wieku jest często wieloczynnikowa i może obejmować brak aktywności, niewłaściwą dietę, depresję i dezorientację, niektóre leki oraz zaburzenia wpływające na układ nerwowy jelit, odpowiedzialny za stymulację ich mięśni.

A to właśnie mięśnie jelit odpowiedzialne są za ruchy powodujące przesuwanie pokarmu przez układ pokarmowy [1], [3], [4].

Twoje ciało się zmienia

Wraz z wiekiem proces trawienia trochę zwalnia, ponieważ jelita potrzebują nieco więcej czasu na przemieszczenie pokarmu przez układ pokarmowy, a to może wywoływać zaparcia [1].

Przyjmowanie leków

Długotrwałe przyjmowanie leków jest powszechne wśród seniorów, a niektóre z nich mogą prowadzić do wystąpienia działań niepożądanych, takich jak zaparcia.

Nowe nawyki

Kiedy się starzejemy, coraz mniej się ruszamy i ćwiczymy, nasze nawyki żywieniowe też mogą się zmodyfikować, zmuszając nasze ciała do przechodzenia przez kolejne zmiany. W dłuższej perspektywie może to mieć wpływ na pracę naszego układu pokarmowego [2].

Co się dzieje z Twoim ciałem, kiedy przybywa Ci lat?

Kiedy przybywa Ci lat, zaparcia mogą być sygnałem zmian zachodzących w Twoim ciele. Takie sygnały mogą mieć różne przyczyny.

Kilka sposobów, żeby sprawy ruszyły w dobrym kierunku

Istnieje szereg prostych środków, które warto rozważyć i wypróbować na każdym etapie życia, aby zapobiegać zaparciom lub się ich pozbyć.

Rozwiązania Dulcobis & DulcoSoft®

Produkty Dulcobis & DulcoSoft pomagają Twojemu układowi trawiennemu działać, dzięki różnym dostępnym rozwiązaniom przynoszą: stopniową ulgę, nocną ulgę lub szybką ulgę.

Zobacz wszystkie

Bądź na bieżąco

Objawy zaparć mogą być wyjątkowo uciążliwe i długo się utrzymywać. Wiemy, jakie może to być frustrujące i stresujące, dlatego pomożemy Ci poznać przyczyny zaparć i pokażemy, jak im zapobiegać.