Jak uniknąć zaparć w czasie podróży?

Zaparcie może być reakcją Twojego ciała na zmianę. To częsty objaw, który występuje, kiedy podróżujesz, zmieniasz codzienne nawyki (przemieszczasz się pomiędzy różnymi strefami czasowymi, próbujesz nowego jedzenia) lub tylko zmieniasz swoją porę snu. Może się więc zdarzyć, przynajmniej raz w życiu, że będziesz cierpiał na zaparcie wywołane podróżą.

Na szczęście łatwo dostrzec tę okoliczność i jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, żeby poczuć się lepiej i cieszyć się czasem spędzonym na wakacjach.

Jak podróżowanie wpływa na Twoje ciało?

Na co reaguje Twoje ciało? Kiedy uświadomisz sobie, dlaczego masz objawy zaparcia, będziesz mógł sobie z nimi poradzić. Sprawdźmy więc, jak zmiana Twojego stylu życia w czasie podróży może wpływać na dyskomfort Twojego ciała.

Zmiana diety

Powszechną przyczyną zaparć jest wprowadzanie nowych zwyczajów żywieniowych. Wprowadzenie zmian w diecie z pewnością zakłóca nieco pracę jelit.

Jet lag

Jet lag to zespół objawów, które wynikają z podróży pomiędzy różnymi strefami czasowymi, a mogą Cię męczyć przez kilka dni. Zmiana rytmu dnia może rozregulować Twój organizm, a jelito oraz mózg mogą zacząć działać w zupełnie innym rytmie. Pewne dodatkowe czynniki mogą wpływać na aktywność Twoich jelit: nowa pora lunchu i kolacji, nowa strefa czasowa, inny cykl snu. Oprócz spowodowania wyczerpania, dezorientacji co do pory dnia i utraty ogólnego dobrego samopoczucia, pamięci i efektywności działania, jet lag może skutkować takimi objawami jak bezsenność, ból głowy, czy właśnie zaparcie [1], [2].

Zmiana rytmu wypróżnień

W czasie podróży przez jakiś czas możesz mieć mniej możliwości skorzystania z łazienki lub czuć się skrępowany obecnością innych ludzi. Te czynniki też mogą wpłynąć na wypróżnianie.

Badania wykazały, że różnica czasu od 5 do 8 godzin wywoła pewne objawy, których wyeliminowanie może zająć od 2 dni do 2 tygodni. Podróżujący na długich dystansach mogą potrzebować 8 -10 dni na uregulowanie pracy jelit, temperatury i cyklu hormonalnego [1].

Jak podróżowanie wpływa na moje ciało i dlaczego może powodować zaparcia?

Objawy zaparcia mogą być sygnałem, że Twojemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania brakuje jakiegoś elementu codziennej rutyny.

Oto niektóre z wielu przykładów, jak podróż i związane z nią zmiany codziennych nawyków, mogą wpłynąć na Twoją rutynę trawienia.

 

Kilka sposobów, żeby sprawy ruszyły w dobrym kierunku

W czasie przygotowań do podróży możesz zastosować kilka środków ostrożności, które pozwolą Ci uniknąć lub zwalczyć zaparcia w czasie wakacji lub podróży służbowych. Jeśli zaplanujesz to wcześniej i wprowadzisz odpowiednie działania zapobiegawcze, możesz poradzić sobie z objawami zaparcia łatwiej, niż przy użyciu leków przeczyszczających czy nawet lewatywy.

Rozwiązania Dulcobis & DulcoSoft®

Produkty Dulcobis & DulcoSoft pomagają Twojemu układowi trawiennemu działać, dzięki różnym dostępnym rozwiązaniom przynoszą: stopniową ulgę, nocną ulgę lub szybką ulgę.

Zobacz wszystkie

Bądź na bieżąco

Objawy zaparć mogą być wyjątkowo uciążliwe i długo się utrzymywać. Wiemy, jakie może to być frustrujące i stresujące, dlatego pomożemy Ci poznać przyczyny zaparć i pokażemy, jak im zapobiegać.