Częste objawy zaparcia w czasie ciąży

Żeby ciąża przebiegała bezpiecznie i spokojnie, należy odpowiednio zająć się wszystkimi pojawiającymi się dolegliwościami, w tym zaparciami, które po nudnościach są drugą najczęstszą dolegliwością żołądkowo-jelitową w ciąży [3].

Te objawy najczęściej pojawiają się w trzecim trymetrze ciąży i mogą negatywnie wpływać na codzienne życie kobiet w ciąży:

Mniej niż trzy wypróżnienia na tydzień (to przybliżone, uśrednione dane. Jeśli nadal masz wątpliwości, skonsultuj je z lekarzem) [4];

Suchy, twardy stolec lub nadmierny wysiłek przy wypróżnianiu;

Gazy, wzdęcia i uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej;

Uczucie niepełnego wypróżnienia.

Przyczyny zaparć w czasie ciąży

Ciąża wywołuje wiele zmian w ciele kobiety. Około 50% ciężarnych kobiet cierpi na zaparcia, a prawdopodobieństwo wystąpienia ich objawów wzrasta wraz ze zbliżaniem się terminu porodu. Chociaż nie jest to niebezpieczne w czasie ciąży, powinnaś się tym zająć [1], [2].

Wskazówki, jak zapobiegać sporadycznym zaparciom w czasie ciąży

Kiedy już zdołasz ustalić, co powoduje dyskomfort w brzuchu, możesz zacząć działać. Dobra wiadomość jest taka: możesz poczuć się lżej, wprowadzając kilka nawyków do swojego codziennego życia! Oto kilka wskazówek, które mogą pozwolić Ci poczuć się bardziej komfortowo.

Najczęściej zadawane pytania

Jeśli chodzi o zaparcia, bardzo często pojawiają się te same pytania.

  • Kobiety rzeczywiście cierpią na zaparcia częściej niż mężczyźni [4]. Można to wyjaśnić obecnością estrogenów i progesteronu – hormonów, które bezpośrednio ingerują w przesuwanie się treści przez jelita. W związku z tym w czasie cyklu menstruacyjnego kobiety muszą zmierzyć się z częstym występowaniem zaparć.

    Innym powodem większej ilości zaparć wśród kobiet może być rola, jaką w opróżnianiu jelit pełni u nich dno miednicy.

  • W czasie ciąży Twoje ciało, zmienia się i wytwarza większe niż zwykle ilości progesteronu i estradiolu, wówczas mięśnie jelit mają tendencję do rozluźniania się. Pod wpływem tych hormonów cała praca przewodu pokarmowego ulega spowolnieniu. Jeśli dodamy do tego nacisk powiększającej się macicy, jelita mogą czasem potrzebować więcej czasu na cały proces trawienia, powodując pewien dyskomfort związany z zaparciem. W tym czasie kobiety cierpią na ból brzucha lub dyskomfort, utrudnione i rzadkie wypróżnienia oraz twarde stolce. To zwykle są oznaki zaparcia. Chociaż nie jest to niebezpieczne w czasie ciąży, powinnaś się tym zająć[1], [2]. Dodatkowo wzrost poziomu progesteronu podczas ciąży i obniżony poziom motyliny prowadzą do wydłużenia czasu pasażu jelitowego i zwiększonego wchłaniania wody z jelit, co powoduje wysychanie stolca [3].

  • Jeśli takie metody, jak zwiększenie ilości błonnika i płynów w diecie, codzienna aktywność fizyczna, czy stosowanie probiotyków, które zmieniają florę okrężnicy i mogą poprawić pracę jelit okażą się niewystarczające, kolejnym sposobem leczenia mogą być środki przeczyszczające.

    Nie ma wystarczających danych na temat stosowania środków przeczyszczających u kobiet w ciąży, jednak przeprowadzono w ograniczonym zakresie badania dla niektórych z nich, a bezpieczeństwie innych można wywnioskować na podstawie informacji o ich wchłanianiu ogólnoustrojowym [3].

    W przypadku każdych leków stosowanych w czasie ciąży, zalecamy skonsultowanie się z lekarzem w celu wybrania, jaki produkt powinno się przyjmować, zanim zacznie się kurację. Produkty, które mogą zostać zalecone to środki przeczyszczające pobudzające, środki przeczyszczające zmiękczające stolec, suplementy błonnika i środki przeczyszczające osmotyczne [3].

  • Zanim rozpoczniesz leczenie jakimkolwiek środkiem przeczyszczającym zalecamy skonsultować się z lekarzem. Środki przeczyszczające, które mogą być zalecane, to środki przeczyszczające pobudzające, środki przeczyszczające zmiękczające stolec, suplementy błonnika i środki przeczyszczające osmotyczne [3].

    Ponieważ większość środków przeczyszczających wchłania się w minimalnym stopniu, ich krótkotrwałe stosowanie nie wiązało się (i nie będzie) ze zwiększonym ryzykiem wad rozwojowych [5].

    Zaleca się stosowanie środków przeczyszczających krótkookresowo lub sporadycznie, aby uniknąć odwodnienia lub zaburzeń równowagi elektrolitowej [3].

  • Naukowcy udowadniają, że zaburzenia stresowe i zaparcia często pojawiają się jednocześnie. Badania wskazują na wolniejsze tempo motoryki (szybkości przechodzenia pokarmu przez okrężnicę) u pacjentów odczuwających lęk (uczucie niepokoju lub zmartwienia).

    Istnieje teoria, która wyjaśnia związek między stresem a zaparciami i dotyczy układu jelitowo-nerwowego i osi jelitowo-mózgowej [7].

    Jako jelitowy układ nerwowy (ENS) lub „drugi mózg” określa się nerwy wyściełające przewód pokarmowy. Te nerwy, składające się z milionów neuronów, kontrolują trawienie pokarmów. W przypadku stresu lub odczuwania lęku, zakłócenie pomiędzy ENS a połączeniami mózgowymi zmniejsza ruchliwość (szybkość tranzytu żywności) przewodu pokarmowego, co prowadzi do zaparć. Oznacza to nieprawidłowe działanie osi jelito-mózg, która łączy jelita z mózgiem [8].

Rozwiązania Dulcobis & DulcoSoft

Produkty Dulcobis & DulcoSoft pomagają Twojemu układowi trawiennemu działać, dzięki różnym dostępnym rozwiązaniom przynoszą: stopniową ulgę, nocną ulgę lub szybką ulgę.

Dowiedz się więcej o sporadycznych zaparciach

Tu znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na ten temat. Dajemy wskazówki, jak pozbyć się zaparcia i jak utrzymać prawidłowy stan.

    1. American Pregnancy Association. Constipation in Pregnancy. 2020.

    https://americanpregnancy.org/healthy-pregnancy/pregnancy-health-wellness/constipation-during-pregnancy-964/

    2. Harms RW. Mayo Clinic guide to a healthy pregnancy. 2011. Mayo Foundation for medical education and research.

    3. Trottier M, Erebara A, Bozzo P. Treating constipation during pregnancy. Can Fam Physician. 2012 Aug;58(8):836-8.

    4. Camilleri M, Ford AC, Mawe GM, Dinning PG, Rao SS, Chey WD, Simrén M, Lembo A, Young-Fadok TM, Chang L. Chronic constipation. Nat Rev Dis Primers. 2017 Dec 14;3:17095.

    5. Basilisco G, Coletta M. Chronic constipation: a critical review. Dig Liver Dis. 2013 Nov;45(11):886-93.

    6. Sanofi. Company Core Data Sheet (CCDS) Dulcolax® Coated Tablets. 2017.

    7. Jessurun JG, van Harten PN, Egberts TC, Pijl YJ, Wilting I, Tenback DE. The Relation between Psychiatric Diagnoses and Constipation in Hospitalized Patients: A Cross-Sectional Study. Psychiatry J. 2016;2016:2459693.

    8. Mindsethealth - Anxiety and Constipation - Can Stress Cause Constipation? 2019

    https://www.mindsethealth.com/matter/anxiety-and-constipation