Mniej zaparć dla spokojniejszej ciąży

W czasie ciąży kobiece ciało musi znosić naprawdę wiele. Ten czas może przynieść wiele nowych odczuć, włączając w to pewne zaburzenia działania układu pokarmowego. Ponieważ Twoje ciało radzi już sobie z taką ilością spraw, zaparcie nie powinno być kolejnym stresującym Cię czynnikiem. Dlatego mamy kilka wskazówek, co zrobić, aby poczuć się lepiej.

Przejdź do sekcji

ikona zegara 10 minut czytania


Jak ciąża wpływa na Twój układ trawienny?

U kobiet w ciąży zaparcia są bardzo częstą przypadłością. Dotyka ona w pewnym momencie co najmniej połowę wszystkich ciężarnych i bywa bardziej kłopotliwa w przypadku kobiet, które miały skłonności do zaparć jeszcze przed zajściem w ciążę [1], [2]. Powodować ten dyskomfort podczas ciąży, a nawet po jej zakończeniu, mogą bardzo różne czynniki. Oto kilka przyczyn, powodujących, że możesz czuć się niekomfortowo.

Zmiany hormonalne

W czasie ciąży ciało zwiększa rozmiar, zmienia się i wytwarza zwiększoną ilość hormonów. Rosnący poziom progesteronu i zmniejszony poziom motyliny prowadzą do wydłużenia czasu pasażu jelitowego i zwiększonego wchłaniania wody z jelit, to zaś skutkuje wysychaniem i przebarwianiem się stolca oraz utrudnionymi wypróżnieniami. Te efekty wpływają na spowolnienie pasażu jelitowego [2], [3].

Zmiany fizyczne

Pod koniec ciąży rozszerzenie macicy może wywołać zwiększone ciśnienie w jelitach. W związku z tym jelita mogą potrzebować więcej czasu na proces trawienia, co powoduje dyskomfort związany z zaparciami. W tym czasie kobiety cierpią na bóle brzucha, odczuwają dyskomfort i skarżą się na rzadkie wypróżnienia oraz problemy z wydaleniem twardego stolca. Są to zazwyczaj oznaki zaparcia.

Zmiany w diecie

Bez względu na to, czy już jesteś w ciąży, czy dopiero ją planujesz, zdrowe odżywianie oraz zrównoważona dieta to jedne z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić dla siebie i swojego przyszłego dziecka. Jeśli chodzi o odżywianie, wiele kobiet zmienia swoje przyzwyczajenia. Jednak niektóre pokarmy, w tym nabiał i czerwone mięso, mogą nasilać zaparcia. Bardzo często lekarze prowadzący zalecają przed ciążą przyjmowanie witamin i suplementów, w tym żelaza i wapnia, które również mogą przyczyniać się do powstania zaparć [2]. Jeśli masz jakiekolwiek objawy zaparcia, wynikające ze zmian nawyków żywieniowych, powinnaś skonsultować to z lekarzem.

Jaki wpływ na Twoje ciało ma ciąża?

Ciąża powoduje wiele zmian w ciele kobiety, w tym zmiany hormonalne i powiększenie macicy, która w późniejszym okresie ciąży naciska na dolne partie jelita. Zaparcia są bardzo częstym rezultatem zmian zachodzących w ciele w związku z ciążą. Oto kilka przyczyn i ich skutki.

Kilka sposobów, żeby sprawy ruszyły w dobrym kierunku

To żaden sekret, żeby poczuć się lepiej, najpierw trzeba zmienić kilka rzeczy w swoim codziennym życiu. Ale nie martw się, nie musisz zmieniać wszystkich nawyków naraz, rób to krok po kroku i sprawdzaj, jak na te zmiany reaguje Twój organizm.

Rozwiązania Dulcobis & DulcoSoft®

Produkty Dulcobis & DulcoSoft pomagają Twojemu układowi trawiennemu działać, dzięki różnym dostępnym rozwiązaniom przynoszą: stopniową ulgę, nocną ulgę lub szybką ulgę.


Bądź na bieżąco

Objawy zaparć mogą być wyjątkowo uciążliwe i długo się utrzymywać. Wiemy, jakie może to być frustrujące i stresujące, dlatego pomożemy Ci poznać przyczyny zaparć i pokażemy, jak im zapobiegać.

    1. American Pregnancy Association. Constipation in Pregnancy. 2020.https://americanpregnancy.org/healthy-pregnancy/pregnancy-health-wellness/constipation-during-pregnancy-964/

    2. Harms RW. Mayo Clinic guide to a healthy pregnancy. 2011. Mayo Foundation for medical education and research.

    3. Trottier M, Erebara A, Bozzo P. Treating constipation during pregnancy. Can Fam Physician. 2012 Aug;58(8):836-8.