Sanofi

Tabletki Dulcobis® na zaparcia

Przewidywalna ulga od zaparć każdego poranka1

Tabletki Dulcobis® na zaparcia
  • Bisakodyl - Substancja czynna leku Dulcobis opatentowana przez firmę Boehringer Ingelheim - był przedmiotem wielu badań klinicznych, w których wykazano jego wysoką skuteczność i bezpieczeństwo [2,3].
  • Dulcobis może być stosowany także przez mamy karmiące piersią. Wynika to z faktu, że ani substancja czynna leku ani jej pochodne powstajace w wątrobie nie są wydzielane do mleka zdrowych karmiących kobiet, co zostało potwierdzione w badaniu klinicznym [1,4].
  • Tabletki Dulcobis z otoczką dojelitową są łatwe do połknięcia.
Informacje o leku, FAQ

Informacje o leku

Skład:

Bisacodylum, 5 mg

Wskazania do stosowania:

  • Krótkotrwałe, objawowe leczenie zaparć
  • W przygotowaniu do badań diagnostycznych
  • W leczeniu przed – i pooperacyjnym
  • W stanach wymagających ułatwienia defekacji

Dawkowanie:

Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, zaleca się następujące dawkowanie:

  • Dorośli, młodzież i dzieci >10 r.ż. : 1-2 tabletki na dobę przed snem
  • Dzieci 4-10 lat: 1 tabletka na dobę przed snem

Zaleca się rozpoczęcie leczenia od najmniejszej dawki. Dawkę można dostosować do najwyższej zalecanej dawki w celu uzyskania regularnych wypróżnień.

Nie należy przekraczać maksymalnej dawki dobowej.

Dostępne opakowanie:

20 tabletek dojelitowych, 40 tabletek dojelitowych


Charakterystyka Produktu Leczniczego Dulcobis, 12.2017

SAPL.DULC1.18.04.0812

Autor: Dział Medyczny Sanofi

1. Aby spowodować wypróżnienie rano, produkt leczniczy należy zastosować dzień wcześniej wieczorem. ChPL Dulcobis 12.2017
2. Kamm M.A. et al. Oral Bisacodyl Is Effective and Well-Tolerated in Patients With Chronic Constipation. Clinical Gastroenterology and Hepatology, 2011; 9: 577-583
3. Kienzle-Horn S. et al. Efficacy and safety of bisacodyl in the acute treatment of constipation: a double-blind, randomized, placebo-controlled study. Alimentary Pharmacology & Therapeutics 2006; 23: 1479-1488
4. Friedrich C. et al. Absence of excretion of the active moiety of bisacodyl and sodium picosulfate into human breast milk: an open-label, parallel-group, multiple-dose study in healthy lactating women. Drug Metab Pharmacokinet., 2011; 26(5): 458-464

FAQ

Jak długo mogę stosować lek Dulcobis®?

Produkt Dulcobis® jest przeznaczony do krótkotrwałego stosowania. Okres samodzielnego stosowania produktu nie powinien przekraczać 5 dni.

Czy mogę przyjmować Dulcobis®, jeśli jestem w ciąży lub karmię piersią?

Produktu Dulcobis nie należy stosować w okresie ciąży. Dulcobis może być stosowany przez mamy karmiące piersią. Wynika to z faktu, że ani substancja czynna leku ani jej pochodne powstające w wątrobie nie są wydzielane do mleka zdrowych karmiących kobiet, co zostało potwierdzone w badaniu klinicznym.

Czy stosowanie leku Dulcobis może prowadzić do "uzależnienia"?

Wśród osób mających zaparcia często pojawia się obawa, że ich organizm „przyzwyczai się” do leku przeczyszczającego i następnym razem nie zadziała równie skutecznie. Stosując Dulcobis zgodnie ze wskazaniami do stosowania i sposobem dawkowania opisanym w ulotce można spodziewać się, że wypróżnienie nastąpi w przewidywalny sposób. Nie ma dowodów na to, że w miarę stosowania skuteczność Dulcobisu zmniejszy się, bo organizm „przyzwyczai się”, „uzależni się” lub też jelita będą „rozleniwione”. Efekt przeczyszczający nie zmniejsza się podczas kilkukrotnego stosowania Dulcobisu. Brak wypróżnienia przy powtórnym zastosowaniu leku może wynikać u niektórych osób nie z tego, że jelita „rozleniwiły się”, a z tego, że po skutecznym zastosowaniu Dulcobisu w jelicie grubym nie ma „zaległości” do wydalenia.

O jakiej porze dnia należy przyjmować tabletki na zaparcia Dulcobis?

Zaleca się przyjmowanie tabletek przeczyszczających Dulcobis jeśli możliwe jest odczekanie od 6 do 12 godzin, aż lek zacznie działać. Najlepiej przyjąć lek około 30 - 60 minut przed snem w celu uzyskania przewidywalnego efektu wypróżnienia rano.

Czy bezpieczne jest codzienne przyjmowanie tabletek przeczyszczających Dulcobis?

Produkt Dulcobis® jest przeznaczony do krótkotrwałego stosowania. Okres samodzielnego stosowania produktu nie powinien przekraczać 5 dni.

Ile tabletek przeczyszczających Dulcobis mogę przyjmować?

Dawkowanie produktu Dulcobis jest zależne od wieku Pacjenta.
• Dorośli, młodzież i dzieci > 10 r.ż. : 1 x na dobę po 1-2 tabletki dojelitowej przed snem
• Dzieci 4-10 lat: 1 x na dobę po 1 tabletce dojelitowej przed snem
Zaleca się rozpoczęcie leczenia od najmniejszej dawki. Nie należy przekraczać maksymalnej dawki dobowej.

Jak stosować tabletki przeczyszczające Dulcobis®? Czy tabletki mogę rozgryzać lub kruszyć?

Tabletki przeczyszczające Dulcobis należy połykać w całości, popijając wodą. Tabletek nie należy rozgryzać ani kruszyć. Tabletki są niewielkie i mogą być z łatwością połknięte w całości. Nie należy przyjmować tabletek przeczyszczających Dulcobis wraz z nabiałem ani lekami zmniejszającymi zakwaszenie górnego odcinka przewodu pokarmowego.

Czy tabletki przeczyszczające Dulcobis® należy przyjmować przed, po, czy w trakcie posiłków?

Tabletki przeczyszczające Dulcobis® mogą być przyjmowane o dowolnej porze, z wyjątkiem jednoczesnego przyjęcia nabiału lub leków zobojętniających. Tabletki przeczyszczające Dulcobis posiadają specjalną otoczkę dojelitową, która chroni tabletkę przed kwaśnym środowiskiem w żołądku i umożliwia uwolnienie substancji czynnej tam, gdzie potrzeba, czyli w jelicie grubym.

Jak działają tabletki przeczyszczające Dulcobis®?

Dulcobis aktywizuje perystaltykę jelit i zwiększa ilość wody w jelicie, dzięki czemu ułatwia wypróżnienie się. Te niewielkie tabletki w otoczce dojelitowej nie rozpuszczają się ani w w żołądku ani w jelicie cienkim, a dopiero po dotarciu do jelita grubego. Tam - czyli w miejscu gdzie powinna działać substancja czynna leku Dulcobis uwalnia się i wywiera działanie lecznicze.

Czy mogę przyjmować tabletki przeczyszczające Dulcobis® z mlekiem lub nabiałem?

Nie. Leku nie należy przyjmować razem z mlekiem lub nabiałem. Nie należy przyjmować tabletek przeczyszczających Dulcobis® wraz ze środkami zmniejszającymi zakwaszenie górnego odcinka przewodu pokarmowego takimi jak np. mleko lub jogurt, ponieważ może to spowodować rozpuszczenie otoczki dojelitowej tabletki zanim tabletka znajdzie się w okrężnicy, co może prowadzić do wymiotów lub skurczów.

W celu uzyskania dodatkowych informacji dotyczących stosowania, działań niepożądanych lub warunków przechowywania, należy zapoznać się z informacjami zawartymi w ulotce dla Pacjenta lub skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.