Sanofi

Informacje o zaparciach

Constipation is more common than some people may believe. In fact, about 80 percent of people suffer from constipation at some time during their lives.


 • Czym jest zaparcie?
  • PRZYCZYNY ZAPARĆ

   Zaparcia mogą być spowodowane m.in. zmianami fizjologicznymi zachodzącymi w naszym organizmie, nieprawidłową dietą, zmianą stylu życia, ale również mogą występować na podłożu psychogennym. Przyjrzyjmy się co może wpłynąć na występowanie zaparć:

   Zbyt mała ilość płynów

   Ile płynów powinniśmy przyjmować, żeby nasz organizm pracował prawidłowo? Dla osób dorosłych, o siedzącym trybie życia, w klimacie umiarkowanym zaleca się pić co najmniej 2 – 2,5l płynów dziennie, a jeszcze więcej, gdy jest ciepło lub przy wysiłku fizycznym. Pamiętajmy, że woda w swoim składzie, zawiera wiele niezbędnych składników mineralnych, natomiast napoje słodzone zarówno te gazowane jak i niegazowane zawierają substancje dodatkowe, które mogą negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Aby w prosty sposób obliczyć zapotrzebowanie na płyny należy przyjąć, że na 1 kcal spożywanego pokarmu powinno się wypijać 1 ml wody [1].

   1. Nieodpowiednia dieta

    Nieprawidłowa dieta lub niewystarczająca ilość błonnika, który pomaga w prawidłowym przebiegu procesu trawienia, mogą powodować zaparcia. Ilość błonnika w diecie możesz zwiększyć w prosty sposób - jedząc więcej owoców, roślin strączkowych i posiłków pełnoziarnistych. Wszystkie te produkty zwiększają objętość mas kałowych i ułatwiają ich przesuwanie przez jelita [2].

   2. Brak ruchu

    Osoby prowadzące niezbyt aktywny lub siedzący tryb życia mają większą skłonność do zaparć. Jest to też jeden z powodów, dla których zaparcia częściej występują nie tylko u osób starszych, ale także u pracowników biurowych, którzy większość dnia spędzają przy biurku [3].

   3. Stres

    Stres związany ze zmianami w życiu, takimi jak nowa praca, zmartwienia finansowe czy problemy w relacjach międzyludzkich, może wpływać na wystąpienie zaparć. Tego rodzaju zaparcia mogą mieć charakter krótkotrwały - związany z jednym stresującym zdarzeniem lub długotrwały, jeśli stres jest częścią Twojego codziennego życia [3].

   4. Podróże

    Długie godziny spędzone za kierownicą samochodu, czy zaburzenie rutyny w trakcie podróży może wywołać zmianę rytmu wypróżnień. Możesz odczuwać dyskomfort w związku z wizytą w toalecie na pokładzie samolotu lub niepokój związany z nieznanym otoczeniem. Zaparcia osób spędzających wiele godzin w podróży mogą mieć charakter nawykowy i powinny ustąpić po usunięciu czynnika je wywołującego [4].

   5. Zaparcia w czasie ciąży

    Zaparcia w okresie ciąży oraz karmienia piersią często są ze sobą ściśle powiązane i mogą być spowodowane różnymi czynnikami. Do częstych przyczyn należą zmiany hormonalne oraz przyjmowanie suplementów diety dla kobiet w ciąży, które zawierających żelazo. W późniejszym okresie ciąży powiększająca się macica może wywierać nacisk na jelita, również przyczyniając się do występowania zaparcia. Każda kobieta będąca w ciąży lub karmiąca piersią, przed przyjęciem jakiegokolwiek leku powinna skonsultować się z lekarzem[5].

   6. Podeszły wiek

    Występowanie zaparć wzrasta wraz z wiekiem. Szacuje się, że ok 50% osób dorosłych po 80. roku życia ma problem z wypróżnianiem. Przyczyną zaparć u osób starszych może być zmniejszona aktywność fizyczna, dieta uboga w błonnik i zbyt mała ilość przyjmowanych płynów. Często przyjmowane leki i grupy chorób metabolicznych takich jak np. cukrzyca mogą wpływać na występowanie zaparć [6].

   7. Zmiany hormonalne

    Niedoczynność tarczycy to zaburzenie endokrynologiczne, spowodowane niedoborem hormonów produkowanych przez tarczycę. Objawy choroby różnią się w zależności od jej nasilenia. Jednym z możliwych objawów niedoczynności tarczycy są zmiany w układzie pokarmowym a konkretnie występowanie zaparć [8].

   8. Leki

    Zaparcia mogą być także działaniem ubocznym wielu powszechnych leków – takich, jak [7]:

    • Leki przeciwbólowe
    • Tabletki zawierające żelazo
    • Niektóre leki stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego
    • Leki przeciwdepresyjne
    • Leki stosowane w leczeniu choroby Parkinsona

   Jeśli masz problemy z zaparciami od rozpoczęcia przyjmowania nowego leku, farmaceuta lub lekarz może pomóc Ci w zmianie dawkowania lub w wyborze innego leku. Może będziesz też musiał/a zmodyfikować dietę i zacząć ćwiczyć, żeby poradzić sobie z problemem. I pamiętaj - nie zmieniaj dawkowania leków bez konsultacji z farmaceutą lub lekarzem.

   content.constipationcausessymptoms_9

   content.constipationcausessymptoms_10

 • Objawy zaparcia
 • Jak zapobiegać zaparciom?
 • Kiedy należy skontaktować się z lekarzem?
 • Zaparcia w okresie ciąży i karmienia piersią
 • Travel tips

Przyczyny zaparć

Zaparcia mogą być spowodowane przez niewłaściwą dietę i styl życia, jak również zmiany fizjologiczne i niektóre leki.

Czasami niełatwo jest wskazać czynniki powodujące zaparcia; nie jest ono zawsze przewidywalne. Zaparcia mogą być wywołane między innymi przez [1,2,3]:

 • Dietę (zbyt małe ilości produktów zawierających błonnik)
 • Zbyt małą ilość spożywanych płynów
 • Stres
 • Brak aktywności fizycznej / brak ruchu
 • Podróże
 • Ciążę
 • Proces starzenia się
 • Ignorowanie potrzeby skorzystania z toalety
 • Niektóre leki

Autor: Dział Medyczny Sanofi

SAPL.DULC1.18.04.0685

1. Zaparcie. https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.I.1.39. [dostęp: 09.04.2018]
2. Muszyńska A., Steciwko A., Zaburzenia żołądkowo-jelitowe związane z podróżą. Terapia 2011; 5: 18-22.
3. B. G. Schuster, L. Kosar, R. Kamrul. Constipation in older adults Stepwise approach to keep things moving. Can Fam Physician 2015; 61(2): 152-158
4. P. Wałęga, M. Romaniszyn, P. Wręczycka-Cegielny. Choroby proktologiczne u kobiet w ciąży i połogu. https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.I.1.39 [dostęp: 09.04.2018]
5. ChPL Dulcobis, zatwierdzona 12.2017
6. Friedrich C. et al. Absence of excretion of the active moiety of bisacodyl and sodium picosulfate into human breast milk: an open-label, parallel-group, multiple-dose study in healthy lactating women. Drug Metab Pharmacokinet 2011; 26(5): 458-464

Dowiedz się więcej na tematy związane z zaparciem