Jak leczyć i zlikwidować zaparcia i wzdęcia brzucha

Dulcolax - Treatment options

Każdy, kto kiedykolwiek doświadczył zaparcia, wie, jak bardzo może to zaburzać codzienną egzystencję, a nawet mieć wpływ na jakość życia. Może powodować uczucie dyskomfortu i wzdęcia, jak również wpływać na życie uczuciowe. Zrównoważona dieta, regularne ćwiczenia fizyczne i ograniczenie stresu mogą pomóc w zapobieganiu zaparciom, nie należy ich jednak postrzegać jako główne przyczyny występowania tej dolegliwości. Więcej informacji na ten temat znajduje się w części „Unikanie zaparć”.

 

Jeśli zaparcia nawracają lub towarzyszą im inne objawy, takie jak bolesne skurcze lub ślady krwi w stolcu, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

 

Leki przeczyszczające mają udowodnione klinicznie działanie przynoszące ulgę w zaparciach. Dulcobis™ to lek przeczyszczający, któremu zaufało najwięcej pacjentów na całym świecie, przynoszący milionom osób cierpiącym na zaparcia na całym świecie łagodną, ale skuteczną ulgę poprzez stymulowanie naturalnego ruchu jelit.

 

W tej części omówiono również zalety i wady czterech głównych rodzajów leków przeczyszczających:

Leki przeczyszczające zwiększające objętość mas kałowych

Leki przeczyszczające z tej grupy działają poprzez zatrzymywanie wody w świetle jelita, a tym samym zmiękczają stolec i pobudzają perystaltykę. Efekt zastosowania leków z tej grupy może wystąpić po 24–36 godzinach, nie są one zatem uznawane za odpowiednie w przypadku szybkiego leczenia ostrego zaparcia. Leki te mogą być również nieskuteczne przy zaparciach wywołanych przez zaburzenie nerwów w jelitach lub jakikolwiek problem w przysadce.

 

Leki zwiększające objętość mas kałowych są na ogół trudne do połknięcia; aby działały skutecznie, trzeba wypić dużo płynów. Może to być trudne dla osób w podeszłym wieku, które odczuwają zmniejszone pragnienie lub muszą ograniczać przyjmowanie płynów. Leki zwiększające objętość mas kałowych, szczególnie zawierające nierozpuszczalny błonnik, powodują ponadto wzdęcia z oddawaniem wiatrów, które mogą być przyczyną zakłopotania u pacjentów. Osoby chore na cukrzycę, przestrzegające ścisłej diety, muszą uwzględnić zawartość węglowodanów w środku przeczyszczającym.

 

Najnowsze badanie wykazało, że leki zwiększające objętość mas kałowych mogą wywierać przeciwne działanie w przypadku ciężkiego, przewlekłego zaparcia, ponieważ zwiększona ilość spożytego błonnika może pogarszać objawy. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem, który zaleci najlepszy sposób leczenia.

Osmotyczne leki przeczyszczające

Leki przeczyszczające z tej grupy działają poprzez ściąganie wody do jelita, powodując zmiękczenie stolca i ułatwiając jego wydalenie.

 

Leki przeczyszczające, takie jak sól z Epsom, działają podobnie jak leki zwiększające objętość mas kałowych; ściągają wodę do jelita i zmiękczają stolec oraz zwiększają jego objętość. Środki osmotyczne ściągają jednak wodę nie tylko z jelita, ale również z otaczających go tkanek i naczyń krwionośnych. W związku z tym bardzo ważne jest, aby osoby przyjmujące ten rodzaj leków przeczyszczających piły dużo płynów (wody) w celu zrównoważenia utraty płynów.

 

Ponieważ organizm wchłania związki soli z tych leków, ich stosowanie przez osoby z nadciśnieniem, osłabionym mięśniem sercowym lub chorymi nerkami może nie być zalecane. Zaleca się, aby osoby z powyższymi schorzeniami skonsultowały się z lekarzem prowadzącym.

 

Leki przeczyszczające zawierające cukier i alkohol, takie jak laktuloza i laktitol, ulegają fermentacji w jelitach i tworzą kwasy stymulujące mięśnie jelit. Może minąć trzy dni, zanim zaczną działać. Ich stosowanie może również wywoływać bolesne wzdęcia.

Leki przeczyszczające pochodzenia roślinnego

Leki przeczyszczające pochodzenia roślinnego mogą podrażniać wyściółkę jelit podczas stymulowania mięśni jelita. Powodują również gromadzenie się wody w jelitach. Leki takie zawierają wyciągi z owoców lub liści senesu, aloesu, rokitnika lub rabarbaru.

 

Leki przeczyszczające pochodzenia roślinnego ulegają aktywacji przez bakterie występujące w jelitach. Uważa się, że powstające w ten sposób substancje chemiczne powodują stan zapalny komórek ściany jelita, umożliwiają przenikanie wody przez ścianę jelita i prowadzą do wydalenia kału. Substancje czynne w lekach przeczyszczających z tej grupy to antrachinony. W większości dostępnych handlowo preparatów zawartość tej substancji czynnej jest dokładnie standaryzowana. Ze względu na pochodzenie roślinne, a nie syntetyczne leki przeczyszczające pochodzenia roślinnego mogą jednak zawierać małe ilości niepożądanych zanieczyszczeń. Istnieją pewne obawy, że niektóre zanieczyszczenia w tych lekach mogą potencjalnie powodować nowotwory.

Leki przeczyszczające drażniące mięśnie jelita

To leki przeczyszczające, które stymulują mięśnie jelita. Najnowsze badania wykazały, że leki przeczyszczające zawierające bisakodyl, np. Dulcobis™, poprawiają czynność jelit poprzez rozluźnianie niektórych mięśni i stymulowanie innych. Dzięki temu naturalny ruch jelit jest wspierany i wznawiany. Ponieważ jednocześnie zwiększa się zawartość wody w stolcu, łatwiej go wydalić.

 

Tabletki Dulcobis™ posiadają specjalną otoczkę, dzięki której substancja czynna, bisakodyl, jest uwalniana dopiero w jelicie, gdzie stymuluje mięśnie jelita, co przynosi ulgę w zaparciach. Substancje czynne leku przeczyszczającego Dulcobis™ nie muszą być wchłaniane do krwiobiegu, aby prawidłowo oddziaływać.

Poznaj nasze produkty

Dowiedz się więcej o tym, jak Dulcobis™ może poprawić